Yetişkin bireylerin COVID-19 döneminde fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi: Bir karma yöntem çalışması
Examination of physical activity levels of adult individuals in the COVID-19 period: A mixed method study
- Tez No: 719259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK YEŞİM KURUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Spor, Public Health, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkin bireylerin Covid-19 salgını dönemindeki fiziksel aktivite durumlarının karma yöntem yaklaşımıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma İstanbul'da, Başakşehir Belediyesi'nin Spor Parklarında gerçekleşmiştir. Katılımcılar 20-40 yaş aralığında 171 Kadın 137 erkek toplam 308 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için araştırmanın nicel bölümünde Karaca, Ergen ve Koruç (2000) tarafından geliştirilerek geçerliği ve güvenirliği test edilmiş Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (FADA) kullanılmıştır. Bununla birlikte ankete katılan bireylerin içinden yüz yüze görüşmeyi kabul eden 10 gönüllü (5 kadın, 5 erkek) katılımcı ile araştırmanın nitel bölümü gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların Covid-19 hastalığını geçirmelerine göre yaş, cinsiyet, günlük yaşamdaki fiziksel aktiviteleri; iş, okul, teknoloji kullanımı, oturma süreleri, uyku düzeni ve yaptıkları spor sürelerine göre karşılaştırılmıştır. Cinsiyet değişkenine göre Covid-19 geçirmelerinin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Yaşa göre Covid-19 geçirmelerinin karşılaştırılmasında ANOVA testi uygulanmıştır. Covid-19 geçiren ve geçirmeyen bireylerin aynı süre içerisinde ailesinde Covid-19 ile karşılaşan ve Covid-19 şüphesiyle karantina altına alınanların frekans değerlerine bakılmıştır. Kişilerin çalışma ve okula gitme durumlarına göre Covid-19 geçirmelerinin karşılaştırılması Anova testi ile yapılmıştır. Kişilerin okul ve çalışma zamanlarındaki oturma süreleri ile Covid-19 geçirmelerinin karşılaştırılması için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bireylerin uyuma süreleriyle Covid-19 hastalığını geçirmelerinin karşılaştırılması için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Covid-19 geçirmeleriyle teknolojik alet kullanımı arasındaki ilişkiye Kruskal Wallis testi ile bakılmıştır. Kişilerin spor aktivite süreleri ile Covid-19 hastalığını geçirmelerinin ilişkisine Kruskal Wallis testi ile bakılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde, yüz yüze ve ses kaydı ile yapılan görüşmelerden elde edilen veriler, betimsel ve içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, nicel verilerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmasa da, gönüllü katılımcılarla yapılan yüz yüze görüşmelerin içerik analizinde, ölçekten elde edilen verileri destekleyen ve bireysel olarak hayatı etkileyen sübjektif anlamlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the physical activity status of adult individuals during the Covid-19 epidemic with a mixed method approach. This research was carried out in Istanbul, in the Sports Parks of Başakşehir Municipality. Participants consisted of 171 female and 137 male total 308 participants between the ages of 20-40. In order to determine the physical activity level of the participants, the Physical Activity Assessment Questionnaire (PAAQ), developed by Karaca, Ergen, and Koruç (2000), was used in the quantitative part of the study, and its validity and reliability were tested. In addition, the qualitative part of the research was carried out with 10 volunteer (5 female, 5 male) participants who agreed to meet face to face among the individuals participating in the survey. SPSS package program was used for the analysis of the obtained data. Age, gender, physical activities in daily life according to the participants' Covid-19 disease; work, school, technology use, sitting times, sleeping patterns and sports times. The Mann Whitney U test was used to compare the covid-19 cases according to the gender variable. Anova test was applied to compare Covid-19 survivors by age. The frequency values of individuals who had and did not have Covid-19 who encountered Covid-19 in their families and were quarantined on suspicion of Covid-19 were examined. The comparison of people's Covid-19 exposure according to their working and schooling status was made with the Anova test. The Mann Whitney U test was used to compare the sitting time of people at school and working time with their Covid-19 exposure. The Mann Whitney U test was used to compare individuals' sleeping times with the Covid-19 disease. The relationship between Covid-19 exposure and the use of technological devices was examined with the Kruskal Wallis test. The relationship between people's duration of sports activity and the occurrence of Covid-19 disease was examined with the Kruskal Wallis test. As a result, although no statistically significant differences were found in quantitative data, subjective meanings were reached in the content analysis of face-to-face interviews with volunteer participants, which supported the data obtained from the scale and affected life individually.