Konya ilindeki iş yeri adları üzerine bir inceleme
A review of business names in city of Konya
  1. Tez No: 719350
  2. Yazar: ÖMER ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, Konya şehrinde yer alan iş yerlerinin adları; kökenleri ve anlamları bakımından ele alınmıştır. Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerindeki; Atatürk Caddesi, Şefik Can Caddesi, Bosna Hersek Mahallesi, Fetih Caddesi, Hocacihan Mahallesi, Hocafakıh Caddesi, İhsaniye Mahallesi, Nalçacı Caddesi, Yaka Caddesi, Yazır Mahallesi, Yeni Meram Caddesi gibi noktalarda, farklı sektörlerden seçilen 310 iş yeri adı, derleme yöntemi ile görsel ve yazılı olarak kayıt altına alınmıştır. Kayıt altına alınan iş yeri adları, ad bilimi yöntemlerinden ve daha önce sınırlı sayıda yapılan akademik çalışmalardan istifade eden bir yöntem dâhilinde incelenmiştir. Çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş mahiyetindedir. Bu bölümde ilk olarak çalışmanın araştırma alanı, amacı, yöntemi ve kapsamı verilmiş, Türklerde ad verme geleneğinden bahsedilmiştir. Daha sonra ad bilimi hakkında kısaca bilgi verilip iş yerlerine ad verme eğilimlerinden bahsedilmiştir. Son olarak da Türkiye'de iş yeri adları üzerine yapılan çalışmalar verilmiştir. İkinci bölümde iş yeri adlarının kökenleri verilmiş ve şekil bilgisi bakımından incelemeleri yapılmıştır. Ayrıca iş yeri adlarının veriliş sebepleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ilk olarak iş yeri adlarının anlamları bakımından sınıflandırılması yapılmış ve bu sınıflandırmaların diğer iş yeri adlarına oranla tercih edilme istatistikleri verilmiştir. Ardından önceki bölümlerde ulaşılan verilerin değerlendirildiği sonuç bölümü ve çalışmada tespit edilen iş yeri adlarının listesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the names of the workplaces in the city of Konya; examined in terms of their origins and meanings. In Karatay, Meram and Selçuklu districts; The names of 310 workplaces selected from different sectors at points such as Atatürk Street, Şefik Can Street, Bosna Hersek District, Fetih Street, Hocacihan District, Hocafakıh Street, İhsaniye District, Nalçacı Street, Yaka Street, Yazir District, Yeni Meram Street were collected by compilation method. recorded visually and in writing. The compiled business names were examined within a method that makes use of onomastic methods and a limited number of previous academic studies. The study consists of three main parts. The first part is introductory. In this section, firstly, the research area, purpose, method and scope of the study are given and the tradition of naming in Turks is mentioned. Then, after giving a brief information about onomastic, the reasons for naming work places are mentioned. Finally, the studies on the names of work places in Turkey are given. In the second part, the origins of the work place names are given and their etymological examinations are made. In addition, information was given about the reasons for giving the names of the work places In the third chapter, firstly, the classification of work place names in terms of their meanings is made and the statistics of preference of these classifications compared to other work place names are given. Then, the conclusion part, in which the data obtained in the previous sections are evaluated, and the list of work place names determined in the study are given.