Pandemide kronik hastalıkla yaşamak
- Tez No: 719487
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş ve Amaç:Covid-19 pandemisi tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ederken salgının başlangıcından beri paylaşılan veriler, COVID-19'dan en çok etkilenen ve ölüm oranı en yüksek seyreden grubun hipertansiyon(HT) ve diyabet(DM) bilinen komorbiditeleri olan kişiler olduğunu göstermektedir. Eşlik eden kardiyovasküler risk faktörlerinin bulunması, kişiyi SARS-CoV-2 virüsüne daha duyarlı kılarken, enfeksiyonun gelişmesi durumunda bu kırılgan hasta grubunda hastalığa bağlı komplikasyon ve ölüm de daha sık gerçekleşmektedir. Covid-19 pandemi sürecinde kronik hastalığı olan kırılgan grupların özellikle diyabet veya hipertansiyon hastalığına sahip Covid-19 komplikasyonları açısından yüksek riskli bireylerin kronik hastalık yönetimleri ve sağlık hizmet alımları zorlaşmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda çalışmamız Tip 2 diyabet ve/veya hipertansiyonu olan bireylerde COVID-19 Pandemi sürecinin, hastalığı kendi kendine yönetmeye becerisi, sağlık hizmeti arama davranışı ve genel sağlık durumu üzerindeki etkilerini hasta perspektifinden araştırmayı hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Ekim 2020-Ocak2021 tarihleri arasında, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Tuzla Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı kronik hastalığı Diyabet ve/veya Hipertansiyonu olan bireylerle yapılan bu çalışma fenomenolojik desende bir niteliksel araştırmadır. Çalışmada örneklem büyüklüğü matris hesaplaması ile belirlenmiştir. Amaçlı örnekleme (purposive sampling) türlerinden biri olan kota örnekleme (Quota Sampling) kullanılmıştır. Buna göre alt gruplar; cinsiyet (Kadın/Erkek), yaş (65 altı / 65 üstü), Multimorbiditesi olanlar / olmayanlar, hastalık şiddeti ( Hipertansiyon veya Diyabeti en az üç oral ilaç ile tedavi edilenler veya DM için insülin kullananlar/Hipertansiyon veya Diyabeti için bir veya iki oral ilaç alanlar) kriterlerine göre belirlenerek 4*4 matris oluşturulup her bir kutu için bir hasta seçilmiştir. Katılımcılardan gönüllü olan 16 kişi Covid-19 tedbirleri kapsamında havalandırması yeterli olan bir odada katılımcı ile en az 1 metre olması sağlanarak odada bulunulan süre boyunca tıbbi maske takılarak, yüz yüze derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler aynı araştırmacı tarafından, yarı yapılandırılmış bir soru formu aracılığı ile yürütülmüş ve ses kayıtları alınmıştır. Yarı yapılandırılmış soru formu Adaylık (Candidancy) ve Avrupa Temel Sağlık Hizmetleri Etkinlik Monitörü (PHAMEU) teorik çerçeveleri (framework) temel alınarak ve literatür taramasında tespit edilen kanıta dayalı bulgulardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Derinlemesine görüşmelerden elde edilen yazılı metinler iki araştırmacı tarafından tematik ve betimsel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Tüm yazılı metinler aynı şekilde okunarak kodlandıktan sonra üzerinde uzlaşılan kodlardan kod listeleri oluşturulmuştur. Oluşturulan kod listeleri iki araştırmacı tarafından 7 kez görüşülerek değerlendirilmiş ve birbiri ile ilişkili olduğu konusunda uzlaşılan kodlar aynı kategori altında toplanarak 45 adet kategori elde edilmiştir. Kodlanan verilerden 45 adet kategori ve kategorilerin birbiriyle yakınlıkları tartışılarak 13 tema oluşmuştur. 13 adet tema Candidancy ve PHEMAU kavramsal çerçevelerinden uyarlanan çevre doğrultusunda Sağlık Hizmeti Almaya Aday Hastaların Tanımlanması, Sağlık Hizmetlerine Ulaşım, Sağlık Hizmet Kullanımını Kolaylaştıranlar, Kronik Hastalıklarının Yönetimi ve Bireysel ve Sistemik Dirençler olmak üzere 5 ana temaya yerleştirilmiştir. Kronik hastalığı olan bireylerin, Covid-19 hastalığı hakkında yeterli bilgi ve tutuma sahip olduğu gözlenmiştir. Yaşantılarına pandemi yönelik gerekli tedbir ve önlemleri alarak devam etmektedirler. Sosyal izolasyona bağlı olarak kendilerini mutsuz bunalmış hissetmektedirler. Aileleriyle, sevdikleriyle görüşememeye bağlı mahrumiyet içindedirler. Kronik hastalıklarını yönetirken hastalığını bilme ve tanımanın olumlu etkilerini yaşamışlardır. Sokağa çıkma yasakları ve bulaş korkuları nedeniyle fiziksel aktiviteleri azalmış, sosyal izolasyonun bir sonucu olarak ise can sıkıntısı gibi duygulara bağlı olarak beslenme düzenlerinin bozulduğu çıkarımına varılmıştır. Mevcut hastalıklarının rutin muayanelerini Covid-19 la enfekte olma korkusu ve kronik hastalıklarıyla ilgili şikayetleri olmaması nedeniyle ertelemişlerdir. Hastaneye gitmekten endişe duymalarına rağmen birinci basamak sağlık hizmetinden yararlanmaktan kaçınmamışlar. Hem akut hem de kronik sorunlarında birinci basamağa daha çok yönelebilecekleri anlaşılmaktadır. Tartışma: Bireylerin kronik hastalıklarını kendi kendilerine yönetme becerileri, pandemi sürecinde kronik hastalık yönetiminin temelini oluşturmuştur. Burada hastalık yönetiminde esas dikkat çeken nokta tedaviye uyumları olmuştur. Pandemi sürecinde bireyler enfekte olma endişesiyle hastanelerde gerçekleştirdikleri rutin kontrol muayanelerini ertelemişlerdir. Sağlık problemleri için ilk başvuru noktası olarak Birinci Basamağı tercih eden veya edebileceğini söyleyen katılımcıların kronik hastalıklarının takibinde Birinci Basamağı tercih etmemeleri düşündürücüdür. Kronik hastalık yönetiminin esas olarak Birinci Basamakta yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda pandemi sürecinde ve sonraki uzun dönemde kronik hastalıkların takibi için sağlık hizmetlerine erişim ve sunum, Birinci Basamak sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi ile gerçekleşecektir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: While the Covid-19 pandemic continues to affect the whole world, according to shared datas the beginning of the epidemic show that the group most affected by COVID-19 and with the highest mortality rate is people with comorbidities of hypertension (HT) and diabetes (DM). The presence of concomitant cardiovascular risk factors makes the person more susceptible to the SARS-CoV-2 virus, disease-related complications and death occur more frequently in this fragile patient group in case of infection. Due to the quarantine and restrictions during the Covid-19 pandemic, it has become difficult for vulnerable groups with chronic diseases, access to health care and management of their chronic diseases. Materials and Method: This study, which was conducted with individuals with chronic diseases Diabetes and/or Hypertension registered in Tuzla Education Family Health Center affiliated to Marmara University Pendik Training and Research Hospital between October 2020 and January 2021, is a qualitative research in phenomenological design. In the study, the sample size was determined by matrix calculation. Quota sampling, which is one of the purposive sampling types, was used. Accordingly, subgroups; gender (Female/ Male), age (under 65 / over 65), those with / without multimorbidity, disease severity ( Hypertension or Diabetes treated with at least three oral medications or using insulin for DM / One or two oral medications for Hypertension or Diabetes areas) criteria, A 4*4 matrix was created and a patient was selected for each box. According to Covid-19 measures, 16 volunteers from the participants had face-to-face in-depth interviews with the participant in a room with adequate ventilation, wearing a medical mask during the time they were in the room, ensuring that there was at least 1 meter. The interviews were conducted by the same researcher through a semi-structured questionnaire and audio recordings were taken. The semi-structured questionnaire was prepared based on the theoretical frameworks of Candidance and the European Primary Health Care Activity Monitor (PHAMEU) and using evidence-based findings from the literature review. Written texts obtained from in-depth interviews were analyzed thematically and descriptively by two researchers. Results: After all written texts were read and coded in the same way, code lists were created from the agreed codes. The generated code lists were evaluated by two researchers by interviewing them 7 times, and the codes that were agreed to be related to each other were gathered under the same category and 45 categories were obtained. From the coded datas, 45 viii categories and their affinity to each other were discussed and 13 themes were formed. According to the framework adapted from the Candidancy and PHEMAU conceptual frameworks, 13 themes were placed under 5 main themes: Identification of Candidate Patients for Health Care, Access to Health Care Services, Facilitators of Health Care Use, Management of Chronic Diseases, and Individual and Systemic Resilience. It has been observed that individuals with chronic diseases have sufficient knowledge and attitude about Covid-19 disease. They continue their lives by taking the necessary preventive measures against the pandemic. They felt unhappy and overwhelmed due to social isolation. They are deprived of not being able to meet with their families and loved ones. They have experienced the positive effects of knowing and recognizing their disease while managing their chronic diseases. It has been concluded that physical activities have decreased due to both curfews and the fear of being infected, and as a result of social isolation, their diets have deteriorated due to feelings such as boredom. They postponed the routine examinations of their current diseases due to the fear of being infected with Covid-19 and the absence of complaints about their chronic diseases. Although they worrry about to go to the hospital, they did not hesitate to utility from the primary health care service. They declaired that they can tend to primary care more in both acute and chronic problems. Discussion: The ability of individuals to self-manage their chronic diseases has formed the basis of chronic disease management during the pandemic process. Here, the main point of attention in disease management was their compliance with treatment. During the pandemic process, individuals postponed their routine control examinations in hospitals with the fear of being infected. It is thought-provoking that the participants who prefer Primary Healt Care as the first point of reference for their health problems, or who say they may, do not prefer Primary Health Care in the follow-up of their chronic diseases. Considering that chronic disease management is mainly carried out in the Primary Health Care, access to and delivery of health services for the follow-up of chronic diseases during the pandemic and in the long term will be realized by strengthening the Primary Health Care services.