Prefabricated building components as an alternative to cast in place concrete projects in kabul Afghanistan
Kabil Afganistan'da yer beton projelerine alternatif olarak prefabrik yapı bileşenleri
  1. Tez No: 719512
  2. Yazar: MOHAMMAD SHARIF HAYAT FORMULI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGUN FATİH DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Afganistan'ın Kabul şehrinde inşaat faaliyetlerinin çoğu, geleneksel inşaat yöntemiyle gerçekleştirilmekle birlikte şu anda şehirde büyük bir konut talebi mevcuttur. Bazı uzmanlar, artan nüfus için konut inşa etmenin en iyi ve en hızlı yöntemlerinden birinin prefabrik yapılar olduğunu öne sürmektedirler. Prefabrike beton yapılar bir fabrikada tasarlanabilmekte ve daha sonra şantiyelere kurulabilmektedir. Bu çalışmada, Afganistan'ın başkenti Kabul'de prefabrike betonarme yapıların geleneksel yapı malzemelerine alternatif olarak değerlendirilmesinde uzmanların algılarını etkileyen faktörler, kamu ve konut projelerinin sanayileşmesi için incelenmiştir. Çalışma kapsamında Kabul inşaat sektöründeki uzmanlar arasından Google Form aracılığıyla toplanan toplam 164 anket çıktıları SPSS 28 yazılımı ile analiz edilmiştir. Önerilen hipotezleri incelemek için betimsel analiz, temel bileşenler analizi, güvenirlik analizi, regresyon ve korelasyon analizi yapılmıştır. Sayısal bulgulara ve regresyon analizine dayalı olarak, uzmanların prefabrike beton yapılar hakkındaki görüşlerini etkileyen üç temel faktörün olduğu belirlenmiştir. Bu faktörler; prefabrike betonun kısa sürede inşa edilebilirliği, prefabrike yapı maliyetinin yerinde dökme malzeme maliyetinden daha düşük oluşu, prefabrik yapıların yönetimi kalite, üretim ve yerinde uygulama açısından daha kolay olması şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Most of the construction activities in Kabul Afghanistan take place by the conventional method of construction, but currently, there is a huge demand housing in Kabul Afghanistan. Some experts claim that one of the best and fastest methods to build housing for population is prefabricate constructions. Prefabricated concrete structures can be designed in a factory and then installed on construction sites. In this study, the factors influencing the perceptions of experts in considering prefabricated concrete structures as an alternative to the conventional construction materials in Kabul Afghanistan, is examined for the industrialization of public and residential buildings projects. In total 164 valid questionnaires were collected through Google Form from experts in construction sector in Kabul Afghanistan, and the survey outputs are analyzed through SPSS 28 software. To examine the suggested hypotheses, descriptive analysis, principle component analysis, reliability analysis, regression and correlation analysis were performed. Based on the numerical findings and regression analysis, it is observed that there are three key factors affecting the opinions of experts on prefabricated concrete structures, prefabricated concrete can be built in a short time, the cost of prefabricated building is lower than cost of cast in place materials, and management for prefabricating buildings are easier according to quality, production and implementation on site.