Kuril Adaları İhtilafı Çerçevesinde Rus-Japon İlişkileri
Курил аралдары боюнча талашынын алкагында орус-жапон мамилелери
  1. Tez No: 719570
  2. Yazar: ALİMAN ABDRAZAKOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BÜRKAN SERBEST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kuril Adaları üzerindeki toprak anlaşmazlığı, modern Rus-Japon ilişkilerinin en tartışmalı konularından biri olmuştur. 1945'te Sovyetler Birliği, Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı'nda teslim olmasının ardından o zamanki Japon adalarını ele geçirdi. Japonya, Sovyetler Birliği'nin halefi olan Rusya'nın Kuril Adaları üzerinde hak iddia etmek için meşru gerekçeleri olmadığını savunmakta ve adaların devredilmesini talep etmektedir. Ancak Japonya, Rusya'ya baskı yapacak güç unsurlarından yoksundur ve sadece ekonomi ile sınırlı dış politika araçlarına sahiptir. İhtilaflı Kuril Adaları üzerinde denetimi elinde bulunduran Rusya, mevcut durumu değiştirmek için ne iç ne dış baskıya maruz kalmaktadır. Bu şartlar altında Kuril Adaları ihtilafının uzun bir süre çözülmeyeceği ve devam edeceği düşünülmektedir. Çalışma, Kuril Adaları meselesinin yakın bir gelecekte çözülmesi mümkün olmadığının düşünülmesine rağmen neden Rusya ve Japonya bu konuyla ilgili müzakerelerini devam ettirmekte ve ikili ilişkileri sürdürmektedir sorusunu cevaplamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışmada Rus-Japon ilişkilerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi için ilk önce ikili ilişkilerin tarihsel arka planı ele alınmaktadır. Ardından Rusya ve Japonya'nın ilişkilerini etkileyen faktörler ile iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler incelenmektedir. Ayrıca, tarafların Kuril sorununa yönelik duygusal yaklaşımları ele alındıktan sonra, Rusya ve Japonya ilişkilerinin genel değerlendirilmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The territorial dispute over the Kuril Islands has been one of the most controversial issues in modern Russian-Japanese relations. In 1945, the Soviet Union declared sovereignty over the Japanese islands after Japan's surrender in World War II. However, Japan argues that Russia, the successor of the Soviet Union, has no legitimate grounds for claiming the Kuril Islands and demands the ceding of the islands. However, Japan lacks the power elements to put pressure on Russia and has foreign policy tools limited to economy only. Russia, which has control over the disputed Kuril Islands, is not subject to either internal or external pressure to change the current situation. Under these conditions, it is thought that the Kuril Islands conflict will not be resolved for a long time and will continue. The study aims to answer the question of why Russia and Japan continue their negotiations on this issue and maintain bilateral relations, although it is thought that it is not possible to resolve the Kuril Islands issue in the near future. In this context, firstly, the historical background of bilateral relations is discussed for a comprehensive analysis of Russian-Japanese relations. Then, the factors affecting the relations of Russia and Japan and the economic relations between the two countries are examined. In addition, after discussing the emotional approaches of the parties to the Kuril Islands issue, a general evaluation of the relations between Russia and Japan is made. Территориальный спор вокруг Курильских островов является одним из самых спорных вопросов в современных российско-японских отношениях. 1945 году Советский Союз провозгласил суверенитет над тогдашними японскими островами после капитуляции Японии во Второй мировой войне. Япония утверждает, что у России, правопреемницы Советского Союза, нет правомерных оснований для претензий на Курильские острова, и требует уступки островов. Однако силовых элементов для давления на Россию у Японии не хватает, а инструменты внешней политики ограничиваются лишь экономикой. Россия, контролирующая спорные Курильские острова, не подвергается ни внутреннему, ни внешнему давлению с целью изменить сложившуюся ситуацию. В этих условиях считается, что конфликт вокруг Курил еще долго не будет разрешен. Данная работа направлена на то, чтобы ответить на вопрос, почему Россия и Япония продолжают переговоры по этому вопросу и поддерживают двусторонние отношения, хотя считается, что решить проблему Курил в ближайшее время не представляется возможным. Для комплексного анализа российско-японских отношений, в данной работе в первую очередь будут рассматриваться исторические предпосылки двусторонних отношений. Затем рассматриваются факторы, влияющие на отношения России и Японии, и экономические отношения двух стран. Кроме того, после обсуждения эмоциональных подходов сторон к Курильскому вопросу дается общая оценка отношений России и Японии.