İş stresinin iş performansına etkisi: Suriyelilere yardım yapan STK'ları üzerine bir araştırma
Impact of work stress on employees' work performance: A research for the evaluation of social community organizations
- Tez No: 719571
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma ile iş stresinin iş performansına etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamına Gaziantep İlinde Suriyelilere yardım yapan STK'lar dahil edilmiştir. İş stresinin çalışan performansına etkisini içeren kuramsal bir model geliştirilmiş ve oluşturulan modele dayandırılarak ana ve alt araştırma hipotezleri oluşturulmuştur. Bu doğrultuda Gaziantep ilinde faaliyet gösteren üç dernekte kapsamlı bir çalışma yapılmıştır. Ayrıca araştırmada çalışanların demografik faktörleri stres ve performans üzerinde etkileri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında 87 denek çalışanına iş stresi ve performans düzeylerini ölçen anket uygulanmıştır. Toplanan verilerin analizinde, ilişki belirlemeye yönelik olarak Pearson Korelasyon ve Regresyon testleri, ilişkinin demografik değişkenler açısından farklılaşmasını ortaya koymaya yönelik olarak“Bağımsız Örneklem T Testi”ve“Tek Yönlü Varyans (ANOVA)”analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak çalışanların iş stresi ile performansları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Regresyon analizi sonuçları incelendiğinde ise, iş stresinin iş performansı üzerinde % 16,7 oranında bir değişime neden olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca demografik faktörler ile iş stresi, iş performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the theory of work stress and employees performance. NGOs helping Syrians in Gaziantep Province were included in the scope of the study. A theoretical model including the effect of work stress on employees performance was developed and main and sub-research hypotheses were formed based on the model created. In this concern, a comprehensive study was carried out for three non-profit organizations in Gaziantep. In addition, the effects of the demographic factors of the employees on stress and performance were put in the study. Within this research, a questionnaire measuring work stress and performance levels was applied to 87 employees. In the analysis of the collected data, Pearson correlation and Regression tests were used to determine the relationship, and“Independent Sample T Test”and“One Way Variance (ANOVA)”analyses were used to reveal the differentiation of the relationship in terms of demographic variables. As a result, significant statistical relationships were found between employees performance and work stress. When the results of the regression analysis were examined, it was determined that work stress caused a 16.7% change on performance. In addition, it has been revealed that there are statistically significant differences between demographic factors, work stress and employees performance.