Parkinson hastalarında subtalamik nükleus-derin beyin stimülasyonunun odyo-vestibüler etkileri
Audio-vestibular effects of subthalamic nucleus-deep brain stimulation in parkinson's diseases
  1. Tez No: 719644
  2. Yazar: SERAP ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN FUAT BÜYÜKLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmada; Parkinson hastalığı olan ve tedavi için derin beyin stimülasyonu uygulanan hastaların işitsel ve vestibüler yolakların değerlendirilmesi, olası etkilerin ortaya konması amaçlandı. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji ve Kulak Burun Boğaz kliniklerinde katılımcıların muayeneleri yapıldı. Parkinson hasta grubu (30 birey), subtalamik nükleus-derin beyin stimülasyonu uygulanmış grup (30 birey) ve sağlıklı grup (24 birey) olmak üzere üç grup oluşturuldu. Odyolojik değerlendirmede; işitme testi, immitansmetre, transient otoakustik emisyon testi (gürültü yokluğunda/ kontra gürültü varlığında) uygulandı. Vestibüler değerlendirmede ise; baş dönmesi handikap envanteri, videonistagmografi, modifiye denge üzerinde duyusal etkileşim klinik testi, video head impuls test uygulandı. Elde edilen değerler üç grup arasında ayrıca derin beyin stimülasyonu uygulanmış hastalarda pil açık ve pil kapalı durumlarında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In the study; It was aimed to evaluate the auditory and vestibular pathways of patients with Parkinson's disease and to whom deep brain stimulation was applied for treatment, and to reveal the possible effects. Participants were examined in the Neurology and Ear Nose Throat clinics of Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital. Three groups were formed: Parkinson's patient group (30 subject), subthalamic nucleus-deep brain stimulation applied group (30 subject) and healthy group (24 subject). In the audiological evaluation; hearing test, immittancemeter, transient otoacoustic emission test (in the absence of noise/in the presence of contra noise) were performed. In the vestibular evaluation; dizziness handicap inventory, videonystagmography, sensory interaction clinical test on modified balance, video head impulse test were applied. The obtained values were compared between the three groups, and in patients who had deep brain stimulation, they were compared in battery on and battery off states.