Kadın üniversite öğrencilerinde Ortoreksiya Nervoza belirtilerinin duygu düzenleme güçlükleri, benlik saygısı ve psikolojik dayanıklılık ile ilişkisi
Examination of the relationship of Orthorexia Nervosa symptoms with emotion regulation difficulties, self-esteem and psychological resilience among female university students
  1. Tez No: 719643
  2. Yazar: HANDE UZUNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencisi kadınlarda ortorektik eğilimler, duygu düzenleme güçlükleri, benlik saygısı ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 210 üniversite öğrencisi kadın katılmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, ORTO-11 Ölçeği, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler katılımcılara çevrimiçi ortamda uygulanmıştır. Bulgulara göre, katılımcıların yükselen ortorektik eğilimlerinin, yaş ve eğitim düzeyiyle pozitif yönlü ve anlamlı ilişkili olduğu saptanmıştır. Ortoreksiya nervoza puanları ile duygu düzenlemede güçlük, benlik saygısı ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinde anlamlı ilişki saptanmamıştır. Bulgular literatür eşliğinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the levels of orthorexia nervosa, emotion regulation difficulties, self-esteem and psychological resilience in female university students. 210 female university students participated in the study. The Sociodemographic Information Form, the ORTO-11 Scale, the Difficulties in Emotion Regulation Scale, the Adult Resilience Scale and the Rosenberg Self-Esteem Scale were administered to the participants. In the research, the surveys were applied to the participants on-line. According to the findings, it was determined that there was a positive and significant relationship between age and education level in participants with high orthorexic tendencies. No significant correlation was found between orthorexia nervosa scores and difficulties in emotion regulation, self-esteem and psychological resilience levels. The findings were discussed in the light of the literature.