Esnek kimlik sistemi tasarımı ve bir kültür kurumu incelemesi: 'SALT' örneği
Flexible identity system design and a cultural institution examination: 'SALT' sample
- Tez No: 719666
- Danışmanlar: PROF. AYŞEGÜL İZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu yüksek lisans tezi markaların ve kurumların görsel kimlik tasarımlarının kamu ile ilişkisini incelemektedir. Bir kurum için görsel kimlik tasarlamanın, buna ihtiyaç duyan kurum/marka için temelde bir iletişim meselesi olduğunu, bunun da tek yolunun bir logo tasarlayarak görsel temsiliyeti sabit bir tasarım elemanı üzerinden sağlama yönteminin yanı sıra esnek, dinamik ve değişken çözümlerle de tasarlayabilmenin, hatta bir logoya ihtiyaç duymadan da görsel kimlik tasarlamanın mümkün olduğunu örneklendirmeyi amaçlamıştır. Project Projects tarafından SALT için tasarlanan görsel kimlik örneği üzerinden, tasarım çözümlerinde süregelen alışkanlıkları gözden geçirerek, kurum ile tasarım ilişkisini ortaya çıkarmaktadır. Çünkü bir kurumun görsel kimliğini tasarlamak için o kurumu tanımak, işlevini, işleyişini ve kamu ile kurduğu bağları iyi bilmek gerekmektedir. Geleneksel sayılabilecek görsel kimlik tasarımları örneklerinden sonra bir kültür kurumu olan SALT'ın, deneysel ve esnek olarak nitelendirilebilecek olan görsel kimliği incelenmiştir. Bu kimliği“Kraliçe”adı verilen yazı karakteri sistemi oluşturmaktadır. Sistemin belli aralıklarla eklenen yeni sürümlerle sürekli bir devinim halinde olması kurumun güncelliği ile ilişkilidir. Şimdiye kadar Kraliçe yazı karakterinin tasarlanan on beş sürümünün her biri farklı tasarımcılar tarafından tasarlanmıştır. Tez kapsamında bu tasarımcılarla röportajlar yapılmış ve yapılan röportajlar neticesinde sürümlerin alt metinleri incelenerek görsel kimlik sistemindeki sürümlerin kurum ile olan kavramsal ilişkisi ortaya çıkarılmıştır. Her sürümün kullanım sürecinde yayımlanan basılı ve dijital tasarım örneklerine de yer verilerek görsel kimliğin detaylı bir incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master thesis examines the relationship between visual identity designs and the community of the brands and institutions. Designing a visual identity for an institution is a communication issue for the institution/brand that needs it. This issue can be solved by providing visual representation through a fixed design element: creating a logo; however, this shouldn't be perceived as the only solution. Therefore, this thesis exemplifies that it is also possible to design flexible, dynamic, and variable visual identities. Reviewing the ongoing habits in design solutions reveals the design relationship with the institution through the visual identity example designed by Project Projects for SALT. Since to design an institution's visual identity, it is necessary to know that institution's function and the associations it has established with the public well. After visual identity designs' examples were considered as traditional, the visual identity of SALT, a cultural institution that was described as more experimental and flexible, was examined. This identity is formed by a system of fonts called“Kraliçe.”The timeliness of an institution is related to the system being in a constant state of motion, with adding current versions to regular intervals. So far, each of the fifteen designed versions of the“Kraliçe”font has been designed by different designers. After interviewing these designers, the conceptual relationship of the visual identity system with the institution and the sub-text versions were examined. Also, application examples of each version were revealed.