Dilemmas and hopes attributed to Büyükada as a creative city
Yaratıcı bir şehir olarak Büyükada'nın ikilemleri ve umutları
  1. Tez No: 709919
  2. Yazar: MAHSA SAFAEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET YURDANUR DÜLGEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bugün şehirler, küresel ağda daha kültürel ve yaratıcı bir düzeye ulaşmak için yeni fikirlerin ifadesini kolaylaştırmak için rekabet etmekteler. Bu bağlamda, malzemeleri, yerel sakinlerin ve turistlerin istek ve beklentileri doğrultusunda hareket etmeye çalışırlar. Sanatsal ya da kültürel etkinlik, sözde yaratıcı şehirlerdeki kamusal alanlarda gerçekleştirilen bir şeydir. Yaratıcı şehirler, yetenekli insanları bir araya getirmeye ve onlara istediklerini yapmaları ve yaratmalarına yardımcı olacak fırsatlar sunmaya çalışmaktadır. Yaratıcı şehir, insanlar ve değişimin yeni dünyası tarafından geniş çapta memnuniyetle karşılanan bir kavramdır. Yaratıcı bir şehri anlamak, çeşitlilik ve yaratıcılığın dikkate alınmasını gerektirmektedir. Yaratıcılığın ana koşucuları yaratıcı topluluktur. Onların sanatsal hayal güçleri şehrin birliğini ve birlikteliğini yaratmaktadır. Dinamik ve sürekli değişen bir varlıkta tüm fiziksel, ekolojik, sosyo-kültürel, ekonomik düzeylerle ilgilidir. Yaratıcı düşünürler, hayal edilen fikirleri gerçeğe dönüştürme yeteneğine sahip olmalıdır. Bununla birlikte, yaratıcı olmak sadece yeni bir şey üretmek anlamına gelmemekte olup gerektiğinde esnek ve başına buyruk düşünmeyi gerektirmektedir. Yaratıcı şehirler, herkese hitap etmek için yerel, ulus altı, ulusal ve uluslararası farklı yaratıcı yetenekleri karşılayan kapsayıcı varlıklardır. Yaratıcı sınıfı çeken dinamik sosyal çeşitliliğin yerleridir. Yaratıcı şehirler, yaratıcı ekonominin büyümesini, sosyal faydaları ve kültürel faaliyetleri besler. Potansiyel varlıkları geliştirir, sermayeyi, teknolojiyi ve rekabeti çeker ve zenginlik ve istihdam fırsatları yaratırlar. Sermaye, teknoloji ve hizmetler bu şekilde eşit olarak dağıtılır. Bu nedenle, bu kapsayıcı yaratıcı şehrin doğru yolunu ve stratejisini bulmak için şehrin gizli yaratıcı varlıklarını bulmaya değer. Yaratıcı bir şehri anlamak, çeşitlilik ve yaratıcılığın dikkate alınmasını gerektirir. Yaratıcılığın ana koşucuları yaratıcı topluluktur. Sanatsal hayal güçleri şehrin birliğini ve birlikteliğini yaratır. Yaratıcı düşünürler, hayal edilen fikirleri gerçeğe dönüştürme yeteneğine sahip olmalıdır. Bununla birlikte, yaratıcı olmak sadece yeni bir şey üretmek anlamına gelmez, gerektiğinde esnek ve başına buyruk düşünmek meselesidir. Yaratıcı şehir kavramına yönelik pek çok farklı yaklaşım olduğu için, kavrama daha çok eko-odaklı ve kültürel-odaklı görüşler olmak üzere iki eleştirel tutum atfedilmektedir. Richard Florida tarafından ortaya atılan ekon odaklı görüş, ekonomik büyümeyi vurgulamakta olup yetenek, teknoloji ve hoşgörü, yaratıcı şehrin gelişiminin üç göstergesi olarak görülmektedir. Ancak daha sonra, yaratıcı şehir konsepti ağırlıklı olarak kültür odaklı kentsel dönüşüm projelerinde kullanıldı. Yeni projeler, çeşitli büyük sanatlar ve ilham verici etkinlikler aracılığıyla tasarlandı. Kültür odaklı görünüm ise, Charles Laundry tarafından özellikle vurgulanmıştır. Bu görüşün can alıcı noktası, şeffaf bir ortamda inşa edilmiş çok kültürlü ve insan odaklı bir bağlam oluşturmasıdır. Bu durumda turizm sektörü ve finansal yatırımlar büyüyebilmektedir. Bu iki görüş dikkate alındığında, çalışma Evans ve Barton'ın yaratıcı şehir indeksine atfedilen bakış açısının altını çizmektedir. Bu, potansiyel olarak ekonomik büyümeyi tetikleyen kültürel odaklı bir tutumdur. Kültürel odaklı yaklaşımların kullanılması, daha geniş anlamda yaratıcı şehrin yaratıcı nabzını yükseltebilmektedir. Kültürel odaklı tutum öncülüğünde yaratıcı şehirler, şehrin sosyal, kültürel ve ekonomik yönlerinde değişikliklere hizmet eden esnek projeler olmaktadır. Yaratıcı şehir, yaratıcılığı ve değişimi, kimliği ve hafızayı, kültürel temsili ve yaratıcı sınıf birliğini, çeşitliliği ve hareketliliği takdir ettiğinden, sürdürülebilirliği sağlamaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle yaratıcı bir şehir stratejisi yürütülerek eski kimliğini kaybetmiş şehirler yeniden canlandırılmaya çalışılmaktadır. İstanbul adalarının en büyük adası olan Büyükada, tarih boyunca hep ilgi odağı olmuştur. Burası, kent ortamından uzak olduğu için her türlü sanatsal harekete özgürce tanık olmuştur. Sanat, mimari, edebiyat, müzik vb. farklı alanlarda birçok yetenekli insan, benzersiz yeteneklerini ortaya çıkarma fırsatı bulmuştur. Adanın zengin mirası bugün tanınabilir, ancak faaliyetler çoğunlukla soluk veya kısıtlıdır. Bu bağlamda tez, yaratıcı şehri bu adada başarılı bir yaratıcı şehre ulaşmaya yardımcı olan konuları dile getirerek Büyükada örneğinde kristalize etmeye çalışmaktadır. Yaratıcı şehir stratejisi, adanın yer ve kimliğinin deneyimini yükseltmek için adanın doğasında kademeli değişim ve gelişim ihtiyacını vurgulamaktadır. Bunun nedeni ise, kentsel dokusundaki herhangi bir fiziksel değişimin kimliği doğrudan etkilemesidir. Değişim düzgün bir şekilde koordine edildiğinden, gizli kimlik büyüyebilmekte ve yeniden canlandırılabilmektedir. Yeni şehir ürününün, sürdürülebilirliği vurgulayan yeni bir toplum olması beklenmektedir. Bu yeni yaratıcı ve sürdürülebilir şehir, şehrin çoklu katmanlarına dikkat ederek gelecekteki iyileştirme için tarihi arka planı korumayı hedeflemektedir. Görünüşe göre bu yaklaşım adadaki kültürel kimliğin devamlılığını desteklemektedir. Ancak tüm bu faaliyetler yerel Yunanlıların yaratıcı topluluğu ve yerel topluluğun karşılıklı işbirliği ile yürütülmektedir. Bu ortamda, çalışma, yaratıcı bir entegre ağ geliştirme amacıyla bir canlandırmahareketini tanımlamaktadır. Bu ağı oluşturmak için yerel Yunanlıların yaratıcı topluluğuve farklı organizasyonlara sahip yerel halktan oluşan karma bir ekip gerekmektedir. Yaratıcı topluluğun varlığı, canlandırmave yaratıcı stratejinin önemli bir parçası olmaktadır. Böylece yeni fikirler ve faaliyetler geliştirmeye katkıda sağlanabilmektedir. Bu bütünsel modeldeyerel Yunanlıların yaratıcı topluluğu, adanın kritik organizasyonlarının ana liderleridir. Bu ana liderler yaratıcılığı beslemek açısından yapılacak etkinlikleri gözlemlemekte ve kontrol etmektedirler. Bu nedenle, onları onları cezbetmek ve sürdürülebilir kılmak için farklı kültürel, sosyal, fiziksel, faaliyetler ve etkinlikler önerilmektedir. Böylece tez, adanın doğal ve insan yapımı varlıklarını ve olanaklarını geniş ölçüde tanımlamıştır. Ayrıca adanın önceki ve şimdiki yaşam kalitesini ortaya çıkarmak için farklı zaman dilimlerinde yerin günlük yaşamını da tasvir etmiştir. Başlangıç yöntemi, tanımlayıcı-analitik ve derinlemesine nitel bir araştırma yöntemi ve tekniğidir. Nitel yöntemler ayrıca gözlem, arşiv araştırması ve yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeleri içerir. Gerekli veriler kitaplar, belgeler, kağıtlar ve kuruluşların verileri aracılığıyla toplanacaktır. Ancak, tüm verileri değerlendirmek için ana yaklaşım, yaratıcı bir şehir konfigürasyonunun önünü açacak bütünsel bir SWOT analizi modeli ve farklı araçlar olacaktır. Bu araçlar, esas olarak, adanın yerel yaratıcı nüfusuna geri dönerek bölgeyi canlandırmayı amaçlayan sosyal ve mimari eylemlerdir. Daha sonra çalışma, adanın görkemli konakları olan değerli varlıklarını büyütüyor. Adanın bütünlüğü bu konaklar ile çam ormanlarının yeşilliğinin birleşimidir. Konaklar, ayrı tektonikler olarak kentin katkılı kümülatif yapısını şekillendirir; pencereler, duvar dokusu ve benzeri unsurlar bir araya geldikçe. Bütünlüğü sağlayan bir diğer unsur ise yapıların süsleme karakterinin oranıdır. Ayrıca ada farklı kültürlerin ve dinlerin merkezi olmuştur. Şeffaflık, konaklarının yapımındaki çeşitlilikte fark edilir. Tüm bu özellikler ve potansiyeller adayı alternatif bir yaratıcı şehir haline getiriyor. Kültürel fikirlerin geliştirilmesi, Büyükada'nın karmaşıklık katmanlarının güçlü, zayıf yanları, fırsatları ve tehditlerinin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesini gerektirmektedir. SWOT analizinin değerlendirilmesi, yeni stratejiler ve teklifler hazırlar, fırsatlar geliştirir ve tehditleri vurgular. Bu analizlerin birleştirilmesi, bir dizi esnek fikri şekillendirebilmektedir. Geliştirilen ve onaylanan fikirler daha sonra yerel Yunanlıların yaratıcı topluluk ve yerel halkın farklı organizasyonlardaki katılımıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bu çerçevede, toplulukların ve kuruluşların işbirliği, aşamalı gelişmeyi amaçlayan birleşik bir ağ oluşturur. Bu ağ, yetenekli yerel insanları ve küresel bir yaratıcı topluluğu arayan şeffaf bir toplumdur. Bu bağlamda festivaller, kentlerin farklı kültürlerin deneyimlerini paylaşmalarını isteyen içsel alışkanlıklarının ana yansıtıcısıdır. Ayrıca, kentin sosyal alanlarının davranışlarının doğru yönetilmesi, kentin çekiciliğini zenginleştirebilir. Devlet veya sivil toplum kuruluşları tarafından yönetilen kamu programları bu durumu daha da güçlendirebilir. Bundan sonra, yaratıcılıktaki değişiklikler kültürel rotaların ve turizmin iyileştirilmesine katkıda bulunabilir ve bu da şehrin ekonomik ve finansal özelliklerini de teşvik edebilir. Bu çerçevede, toplulukların ve kuruluşların işbirliği, aşamalı gelişmeyi amaçlayan birleşik bir ağ oluşturur. Bu ağ, yetenekli yerel insanları ve küresel bir yaratıcı topluluğu arayan şeffaf bir toplumdur. Önerilen bütünsel model, fiziksel ve sosyal aktiviteleri, etkinlikleri tanıtarak ve ekonomik arka plan sağlayarak yaratıcı bir ağ aramaktadır. Değerlendirme yaklaşımı, adanın yaratıcı koşullarını iyileştirmek için mimarlığın ve diğer bölümlerin rolünü tanımlayan disiplinler arası bir süreçtir. Çalışmanın sonuçları, adanın yaratıcı konfigürasyonu için yerel yaratıcı topluluk ve canlandırma rolünü doğrulamaktadır. SWOT analizi yoluyla belirlenen araçlar, yerel Yunanlılardan oluşan yaratıcı topluluğun geri getirilmesine ve bağlamın yeniden canlandırılmasına yardımcı olabilir. Bu tür faaliyetler aynı zamanda birbirleriyle sürekli bir ilişki içinde olan artan bir dernekler ağı geliştirecektir. Bu ağda yürütülen yeni inovasyon ve canlandırmalar, kimliği, kültürü ve sanat ve kültürün doğasında var olan yaratıcılığı geliştirebilir. Adada ve İstanbul'da yaşanabilirliği güçlendirebilecek yeni anlamlar üreterek kentsel yaratıcılığı teşvik eder. İyi gelişmiş bir sürdürülebilir şehir için yeni politikaları ve tutumları onaylamaktadır. Gündemin takip ettiği amaç, kentin planı, finansmanı, yönetimi ve kalkınması ile ilgili kuralları yeniden değerlendirerek yaratıcılık kazandırmaktır. Plan, yaş, ırk, millet ve din ayrımı yapmaksızın tüm insanlığa hitap etmektedir. Ulusal hükümetlerin, alt-ulusal ve yerel yönetimlerin, paydaşların ve yerel halkın kapsamlı rolünü ifşa etmektedir. Belirlenen aksiyonlar değişen etkenlere göre dikkate alınır. Politikalar, şehrin tüm bölgeleri arasında yüksek işbirliği ile entegre bir sistem tasarlar. Şehir organları ve temsilcileri arasındaki tutarlılık bağlantısı, onu entegre, sürdürülebilir ve yaratıcı bir şehre yaklaştıran sosyal, ekonomik ve çevresel bir büyüme kurar. Sürdürülebilir kültürel ve ekonomik büyüme için yenilikçi faaliyetleri güçlendiren uzun vadeli aşamalı bir bütünsel modeldir. Bu, arazinin varlıklarını, yerin değerini kurtarmak ve şehrin tüm kanalları arasındaki bağlantıyı sıfırlamak için yapılan bir eylemdir. Kenti sürdürülebilirlik ve bütünlük için geliştirmek için bir rehberdir.
Özet (Çeviri)
Today, the cities compete to facilitate the expression of new ideas to get to a more cultural and creative level in the global network. In this respect, they try to move in line with the context materials, local residents' and tourists' desires and expectations. Artistic or cultural activity is something carried out in public spaces in so-called creative cities. Creative cities attempt to gather talented people together and provide opportunities to help them to do and create what they want to. The creative city is a concept widely welcomed by people and the new world of change. It is a multi-level approach that works within a holistic framework, embedding not only cultural but equally physical, economic, and social concerns. The aim is not merely about maintaining existing conditions, but equally about enhancing them so that they can grow and evolve. The creative cities are inclusive entities that welcome different creative talents of local, sub-national, national, and international to address everyone. They are the places of dynamic social diversity that attract the creative class. Creative cities constitute the growth of the creative economy, social benefits, and nurtures cultural activities. They enhance the potential assets, attract capital, technology, and competition, and generate wealth and employment opportunities. This is how capital, technology, and services are distributed equally. Thus, it is worthwhile to find the latent creative assets of the city to find the right way and strategy of that inclusive creative city. Understanding a creative city requires diversity and creativity consideration. The main runners of creativity are the creative community. Their artistic imagination creates the city's unity and togetherness. Creative thinkers should have the ability to bring imagined ideas into reality. Nonetheless, being creative does not merely mean generating something new, it is a matter of thinking flexible and maverick when required. There are many different approaches to the creative city concept. However, two critical attitudes as econ-led and cultural-led views are more attributed. The econ-led view raised by Richard Florida emphasizes economic growth. He considers that talent, technology, and tolerance are the three indicators of creative city development. Later on, the creative city concept was mainly employed in culture-led urban regeneration projects. The new projects were designed through various major arts and inspired events. The cultural-led view is specifically highlighted by Charles Laundry. This view's crucial issue is to establish a multi-cultural and people-oriented context built in a transparent environment. In this circumstance, the tourism industry and financial investment can grow. Considering these two views, the study underlines Evans and Barton's perspective attributed to the creative city index. This view is a cultural-led attitude that potentially pokes and triggers economic growth. The employment of people-oriented approaches can thrive the creative pulse of the creative city in a broader sense. These cultural-led creative cities are flexible projects, which serve changes in the social, cultural, and economic aspects of the city. As the creative city appreciates creativity and change, identity and memory, cultural representation and creative class union, diversity and mobility, they help to drive sustainability. Therefore, there is an attempt to revitalize cities that have lost their previous identity by conducting a creative city strategy. Büyükada, the biggest island of Istanbul's islands, has always been the center of attention during history. This place has witnessed every artistic movement freely as it has been away from the urban environment. Many talented people in different fields of arts, architecture, literature, music, etc. have found opportunities to expose their unique abilities. The rich heritage of the island is recognizable today, but the activities are mainly faded out or restricted. During the history, the developments in the island are applied by creative individuals of different tastes and talents. Plenty of summer activities and carnivals assimilate many artists and talents that make the island a center of creativity. All the business-oriented activities are contributed by the civil society organizations within the inner context of the island. The winters are calmer and only local people and domestic tourists come. In this context, the thesis tries to crystalize the creative city in Büyükada example, articulating the issues that help to reach a successful creative city on this island. The creative city strategy highlights the need for incremental change and development in the nature of the island to raise the experience of its place and identity. It is because that any physical change to its urban fabric directly influences identity. As the change is coordinated properly, the latent identity can grow and be revitalized. The new city product is expected to become a new society that emphasizes sustainability. This new creative and sustainable city aims to maintain the historical background for future improvement with attention to the multiple layers of the city. It concerns all levels of physical, ecological, socio-cultural, economic in a dynamic ever-changing entity. Apparently, this approach supports the continuity of cultural identity on the island. However, all these activities are conducted with the mutual cooperation of the creative community and the local community. In this setting, the study defines a revitalization movement with the aim of developing a creative integrated network. A mixed team of the creative community that once have lived on the island and are the original inhabitants of the island and the local people in different organizations is required to make this network. The creation of this network that offers different and flexible opportunities, makes a competitive atmosphere among the actors for a successful creative city. Creative community entrance is an essential part of the revitalization approach and creative strategy as they can contribute to developing new ideas and activities. The creative city desires to attract, support, and maintain local or external talents through engaging creative organizations. In this holistic model, the creative communities of Greeks are the main leaders of the critical organizations of the island. They observe and control the activities to be in terms of nurturing creativity. Thus, in order to attract and make them sustain, different cultural, social, physical, activities and events are suggested in this study. Therefore, the thesis has widely defined the natural and man-made assets and facilities of the island. It has also depicted the daily life of the place in different periods of time to figure out the previous and present quality of life on the island. Thereafter, the study magnifies the precious possessions of the island, which are its sumptuous mansions. The integrity of the island is a combination of these mansions and the greenery of the pine forests. The mansions as separate tectonics shape the city's additive cumulative structure; as the windows, wall texture, and similar elements come together. Another item that provokes integrity is the rate of the ornamental character of the buildings. Besides, the island has been a center of different cultures and religions. The transparency is recognizable in the variety of construction of its mansions. All these characteristics and potentials make the island an alternative creative city. Developing cultural ideas of the island requires elaborate consideration of the strengths, weaknesses, opportunities, and threatens of Büyükada's layers of complexity. The consideration of the SWOT analysis prepares new strategies and offerings, develops opportunities, and highlights the threatens. The amalgamation of these analyses can shape a set of flexible ideas. The developed and confirmed ones are then conducted with the participation of the creative community and the local community in different organizations. Cultural participation in a socially developed space can satisfy the local residents and manifest the tourists' willingness to involve in the cities' activities and spen