Kadınlarda sağlık okuryazarlığının kardı̇yovasküler hastalık rı̇sk faktörlerı̇ bı̇lgı̇ düzeyı̇ ve dı̇yabet rı̇skı̇ne etkı̇sı̇
The effect of health literacy on cardiovascular disease risk factors, level of awareness and diabetes risk in women
  1. Tez No: 719680
  2. Yazar: NURTEN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SERAP KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kadınlarda sağlık okuryazarlığının kardiyovasküler hastalık risk faktörleri bilgi düzeyi ve diyabet riskine etkisini belirlemek için tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Gaziantep Binevler Aile Sağlığı Merkezi, Halide Alevli Aile Sağlığı Merkezi ve Mehmet Ali Özkara Aile Sağlığı Merkezine gelen 18 yaş üzerinde kronik hastalığı olmayan 300 kadınla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği – 32 (TSOY-32)”“ Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi (KARRİF-BD) Ölçeği”ve“Finlandiya Diyabet Risk Anketi (FINDRISC)”kullanılmıştır. IBM SPSS 22 programında sıklık, yüzde, ortalama, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U ve korelasyon analizleriyle yapıldı. Katılımcıların ölçek toplam puanları; TSOY-32 28.48±11.02, KARRİF-BD 16.77±4.46 ve FINDRISC 13.93±3.63 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
A descriptive and cross-sectional study was conducted to determine the effect of health literacy on cardiovascular disease risk factors knowledge and diabetes risk in women. It was carried out with 300 women over the age of 18 who did not have a chronic disease who came to Gaziantep Binevler Family Health Center, Halide Alevli Family Health Center and Mehmet Ali Özkara Family Health Center.“Personal Information Form”,“Turkey Health Literacy Scale - 32 (TSOY-32)”“Cardiovascular Diseases Risk Factors Knowledge Level (KARRIF-BD) Scale”and“Finland Diabetes Risk Questionnaire (FINDRISC)”were used in the study. IBM SPSS 22 program frequency, percentage, mean, Kruskal Wallis and Mann Whitney U and correlation analyses. Total scale scores of the participants were determined as TSOY-32 28.48±11.02, CARRIF-BD 16.77±4.46 and FINDRISC 13.93±3.63.