Quasi metrik uzaylarda tamlık kavramı ve bazı sabit nokta teoremleri
The concept of completeness in quasi metric spaces and some fixed point theorems
  1. Tez No: 719681
  2. Yazar: LEYLA YOZGATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada bazı sabit nokta teoremleri dört bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde metrik uzay kavramı ve sabit nokta teorisi ile ilgili temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde tezde kullanılacak temel tanımlara, teoremlere ve çalışmanın içeriğiyle ilgili genel bilgilendirmeye yer verilmiştir. Üçüncü bölümde smyth tam veya bi-tam quasi metrik uzaylarda bazı sabit nokta teoremleri, sabit noktanın varlığı ve tekliğini içeren teoremler incelenmiştir. Dördüncü bölümde çalışma sonucunda elde edilen genel bilgi ve sonuçlardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some fixed point theorems are examined in four sections. In the first chapter, basic information about the concept of metric space and fixed point theory is given. In the second part, basic definitions and theorems to be used in the thesis are given and general information about the content of the study are given. In the third chapter, the existence and uniqueness of fixed point examined in Smyth complete (bicomplete) quasi metric spaces. In the fourth chapter, general information and results obtained as a result of the study are mentioned.