Sistem mühendisliği yaklaşımı ile elektronik donanım entegrasyonu ve yapısal analizleri
Electronic hardware integration and structural analysis with a system engineering approach
- Tez No: 719692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Automotive Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, askeri sektörde ürün geliştirme süreçleri ile ilgili sınırlı literatür kaynağına katkıda bulunmak amacıyla sistem mühendisliği yaklaşımı ile, bir elektronik ürünün sağlaması gereken gereksinimler belirlenmiş, bu gereksinimlerin doğrulama planları oluşturulup ürünün kullanılacağı sistem ile olan entegrasyonu sağlanması amacıyla, ilgili standartlarda verilen direktifler işlenerek kullanılmıştır. Bu kapsamda oluşturulan doğrulama planı üzerinden, rafta hazır kapsamda bulunan elektronik bir ürün incelenmiş ve entegrasyon stratejisinde kullanılan braket ve bağlantı elemanlarının uygunluğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to contribute to the limited literature on product development processes in the military sector, the requirements that an electronic product must meet were determined with a systems engineering approach; The directives given in the relevant standards have been processed and used to create verification plans for these requirements and ensure integration with the system where the product will be used. On the basis of the verification plan created in this context, the electronic product that is ready on the shelf was evaluated and the suitability of the brackets and fasteners used in the integration strategy was evaluated.