Türkiye ekonomisinde Erbakan modeli ve D-8 teşkilatı
Erbakan model and d-8 organization in Turkish economy
- Tez No: 719730
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez çalışmamızda 54. Hükümetin Başbakanı, ilim ve fikir adamı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın siyasi ve ekonomik projeleri ve bu projelerinin Türkiye ekonomisine genel etkileri incelenecektir. Yakın siyasi tarihimizde 42 yıllık siyaset hayatı ile önemli yer edinen Necmettin Erbakan'ın Türkiye ile birlikte 8 Müslüman ülkenin ekonomik olarak kalkınması için kuruluşuna öncülük ettiği D-8 Teşkilatı çok yönlü bir yaklaşım ile incelenecektir. D-8 Teşkilatı gelişmekte olan Türkiye, Nijerya, Mısır, Pakistan, Endonezya, İran, Malezya ve Bangladeş'ten oluşmaktadır. Bugünü anlayabilmek ve geleceğe dair mantıklı öngörülerde bulunabilmek, geçmişi doğru bir şekilde anlamaktan ve gereken dersleri almaktan geçmektedir. Bu doğrultuda Türkiye'nin iç ve dış kaynaklı yaşadığı siyasi, ekonomik, sosyal gelişmeleri ve bu gelişmelere etki eden faktörleri çok boyutlu incelemek gerekmektedir. Tez çalışmamızda Necmettin Erbakan'ın kapitalist ekonomi sistemine karşı oluşturmak istediği Adil Düzene dayalı İslam ekonomisi modeli ile bu modelin uluslararası ayağını oluşturan ekonomik ve siyasal nitelikler taşıyan D-8 Teşkilatı incelecektir. Bir sanat eserini tanımlamaya, anlamlandırmaya çalışır iken ilk dikkat çeken olgulardan biri eserde sanatçısından ve sanatçının içinde bulunduğu toplumdan taşıdığı izlerdir. Bu doğrultuda tez çalışmamızda Türkiye ekonomisinin dönemlerine, dönemlere etki eden faktörlere ve D-8 Teşkilatının kurucusu Necmettin Erbakan'ın hayatına çalışmamızda yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER:Türkiye Ekonomisi, Necmettin Erbakan, D-8 Teşkilatı, Adil Ekonomik Düzen, Sömürgecilik
Özet (Çeviri)
In our thesis study, the prime minister of the 54th government, a man of science and ideas, Prof. Dr. Necmettin Erbakan's political and economic projects of and the general effects of these projects on the Turkish economy will be examined. The D-8 Organization, which Necmettin Erbakan, who has gained an important place in our recent political history with his 42-year political life, led the establishment of 8 Muslim countries together with Turkey for the economic development, with a multifaceted approach will be examined. The D-8 Organization consists of developing countries Turkey, Nigeria, Egypt, Pakistan, Indonesia, Iran, Malaysa and Bangladesh. Understanding the present and making logical predictions about the future consists in understanding the past correctly and taking the necessary lessons. In this direction, it is necessary to examine the political, economic and social developments that Turkey is experiencing due to internal and external sources and the factors affecting these developments in a multidimensional way. In our thesis study, the Islamic economy model based on the Just Order that Necmettin Erbakan wants to create against the capitalist economic system and the D-8 Organization, which has economic and political qualities that make up the international leg of this model, will be examined. While trying to define and make sense of a work of art, one of the first facts that attracts attention is the traces that the artist bears from his artist and the society in which the artist is located in the work. In this direction, in our thesis study, the periods of the Turkish economy, the factors affecting the periods and the life of Necmettin Erbakan, the founder of the D-8 Organization, were included in our study. KEYWORDS:Turkish Economy, Necmettin Erbakan, D-8 Organization, Fair Economic Order, Colonialism