Hz. İsa'nın mesajı açısından Matta incilinin tahlili
Analysis of Matthew's Gospel in terms of Jesus' message
  1. Tez No: 719740
  2. Yazar: SEVGİ MAGGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, Hıristiyanlık inancı açısından önemli bir kaynak olan Matta İncilinin tahlilidir. Her peygamber kendi toplumunun içinden çıktığı gibi İsa da Yahudi toplumu içinde doğmuş,büyümüş ve Yahudilerin beklediği peygamber olarak vaazlarına başlamıştır. Kendisinin de bir Yahudi inananı olması, yaşadığı toplumun ve dinin yozlaşmalarına bizzat tanıklık etmesini sağlamıştır. Dört İncil arasından Matta incili, İsa'nın havarisi Levili Matta tarafından kaleme alınması nedeniyle İsa dönemini, yaşamını ve mesajını o döneme en yakın bir dil ve üslupla anlatan İncil'dir. Matta İncili, İsa'nın nesebinin peygamberler silsilesi ile İbrahim peygambere bağlanmasıyla başlamaktadır. İsa'nın yaşamı, öğretileri ve dirilişinin anlatıldığı kitapta, özellikle İsa'nın Yahudiler tarafından beklenen peygamber olduğu anlatımı ön plana çıkmakta olup bununla ilgili de Eski Ahit'ten İsa'nın geleceği ile ilgili peygamber sözlerinden alıntılar mevcuttur. Matta İncilinde İsa havarilerini belirledikten sonra Celile ve civarında halka vaaz etmesi ile Tanrı Egemenliği olarak ifade ettiği tevhid inancını tebliğ etmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
This research is an analysis of the Gospel of Matthew, which is an important source for the History and faith of Christianity. Like it is often said that every prophet transpires out of their society, it was also Jesus born and rasied in the Jewish community, and he began his sermons as the prophet on which the Jews had been waiting. Being a Jewish believer himself, he witnessed the corruption of the society and religion in which he lived. Written by the Matthew the Levite, the apostle of Jesus, the Gospel of Matthew describes the time, life and message of Jesus in the most understandable language and style. The Gospel of Matthew begins with the lineage of Jesus and its connection with the prophet Abraham through the line of prophets. The narrative that Jesus is the expected prophet by the Jews comes to the forefront of the story explaining the life, teaching and resurrection of Jesus. The quotations of prophets and their statements about the birth of Jesus can be found in the Old Testament. After Jesus identified his apostles in the Gospel of Matthew, he began preaching to the people in Galilee and its surroundings to convey his beliefs in monotheism and the Sovereignty of God.