Kur'an'ın gençlere mesajı
The message of the Quran to young people
- Tez No: 914263
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kur'an-ı Kerim iman, amel ve güzel ahlâk bakımından kemale ermiş insanlar yetiştirmeyi ve bu insanlardan meydana gelen huzurlu toplumlar meydana getirmeyi amaçlayan son İlâhi kitaptır. O'nun, nihai amacı ise muhataplarının uhrevî açıdan İlâhi mükâfatı hak ederek ebedî kurtuluşa ermelerini sağlamaktır. Yüce Allah söz konusu amacının gerçekleşmesi için bu kitapta bireysel ve toplumsal anlamda bir takım emir ve yasaklar koymuştur. Bunların dışında kalan ve kitabın büyük çoğunluğunu oluşturan kısmı ise önceki peygamberler ve ümmetlerinin kıssalarından oluşmaktadır. Onun kıssaları anlatmasındaki amacı kronolojik tarihi bilgi vermek değil, emir ve yasaklarının doğru bir şekilde anlaşılıp uygulanmasını sağlamaktır. Yani muhataplarının doğru bir şekilde Yüce Allah'a iman etmelerini, bütün emir ve yasakları ile sadece O'na kulluk etmelerini ve insan fıtratının kabul edeceği ve öteden beri peygamberlerin insanlara tavsiye ettiği güzel vasıflara sahip olmalarını sağlamaktır. Bu şekilde O, hem söz konusu amacının ulaşılabilir olduğunu göstermekte hem de bu amacının gerçekleşmesinde önceki peygamberler ve salih kimseleri inananlara rol model olarak sunmaktadır. Kur'an-ı Kerim'in kıssalar üzerinden verdiği mesajları genel manada tüm muhatapları için geçerlidir. Ancak bazen verilmek istenen mesajlar ve rol-model olarak sunulan kimseler özellikle belli bir kesime yönelik olabilmektedir. Bu çalışmada onun özellikle gençlere yönelik mesajları üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda Kur'an-ı Kerim Hz. İbrâhim'in verdiği zorlu tevhid mücadelesini anlatarak inananlara her türlü şirke karşı nasıl mücadele edilmesi gerektiğini öğretmektedir. Yine Hz. İbrahim'in kıssalarında namaz kılmak, dua etmek, teslimiyet vb. hususların nasıl icra edilmesi gerektiğinin anlatıldığını görüyoruz. Hz. Yûsuf'un şahsında her türlü baskı ve zorbalığa karşı iffetini koruyan, yapılan türlü kötülüğe rağmen insanları affedebilen bir genç örneğinin sunulduğunu görüyoruz. Hz. Mûsa'nın şahsında sarayda yaşarken bir anda sokaklarda kimsesiz, aç ve susuz kalan ama Yüce Allah'a karşı iman tevekkül ve teslimiyetinde asla bir zayıflık göstermeyen imanlı, yardımsever ve beyefendi bir kişilik örneği sunulmaktadır. Hz. Meryem'in şahsında sunulan iffet, ibadet ve iftiradan uzak durmak Kur'an-ı Kerim'in kıssalar üzerinden verdiği mesajlardandır. Hz. Lokman'ın şahsında sunulan şükür, emir bi'l-ma'ruf nehiy ani'l-münker ve Ashâb-ı Kehf'in şahsında sunulan hakkı savunmak, tedbirli olmak ve temiz olan şeylerden yemek Kur'an-ı Kerim'in özellikle gençlere yönelik mesajları arasındadır ve bu konular çalışmamızın ana başlıklarını oluşturmaktadır. Çalışmada öncelikle kıssalarda geçen“genç”veya“gençliği”ifade eden kavramlar tespit edilmiştir. Söz konusu kavramların yer aldığı kıssaların gençlere mesaj açısından önemi üzerinde durulmuştur. Daha sonra genç veya gençliği ifade eden kavramların geçtiği kıssalardaki öne çıkan konular belirlenmiştir. Belirlenen konular Kur'an bütünlüğü çerçevesinde işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Holy Quran is the last divine book that aims to raise people who have reached perfection in terms of faith, deeds and good morals and to create peaceful societies consisting of these people. Its ultimate purpose is to ensure that its addressees deserve divine reward in the here after and attain eternal salvation. In order for this purpose to be realized, Almighty Allah has placed a number of commands and prohibitions in this book in individual and social terms. The rest of the book, which constitutes the vast majority of the book, consists of stories of previous prophets and their communities. Its purpose in telling the stories is not to provide chronological historical information, but to ensure that his commands and prohibitions are understood and implemented correctly. In other words, to ensure that its addressees believe in Almighty Allah correctly, to worship only Him with all His commands and prohibitions, and to possess the beautiful qualities that human nature accepts and that the prophets have recommended to people since the beginning. In this way, he both shows that his purpose in question is achievable and presents previous prophets and righteous people as role models for believers in the realization of this purpose. The messages given by the Quran through stories are generally valid for all its addressees. However, sometimes the messages intended to be given and the people presented as role models can be specifically aimed at a certain segment of society. This study focuses on its messages especially for young people. Tawhid, submission and prayer presented in the person of Hz. Ibrahim, chastity presented in the person of Hz. Yusuf are among the messages in question. In addition to these, preaching and repentance presented in the person of Hz. Musa, chastity, worship and staying away from slander presented in the person of Hz. Maryam are among the messages given by the Quran through stories. Hz. The gratitude presented in the person of Luqman, the command of the good and the prohibition of the evil and the defense of the truth presented in the person of the Companions of the Cave, being cautious and eating clean things are among the messages of the Quran especially for the youth and these topics constitute the main headings of our study.First of all, the concepts expressing“youth”or“youth”in the stories were determined. The importance of the stories in which these concepts are included in terms of messages to the youth was emphasized. Then, the prominent topics in the stories in which the concepts expressing youth or youth were included were determined. The determined topics were processed within the framework of the integrity of the Quran.