Trakya bölgesindeki yağlı tohumlar tarım satış kooperatiflerinde kooperatif-ortak ilişkileri
The Oil seeds and agricultural sales cooperatives in Trakya region-partners of cooperative
  1. Tez No: 71975
  2. Yazar: LEVENT ÇEVİKELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Trakya bölgesindeki yağlı tohumlar tarım satış kooperatiflerindeki, ortak talep ve tercihlerinin kooperatif yönetimine yansıma derecesi, ortakların kooperatifte temsil edilebilme ve kooperatif faaliyetlerine katılma durumları, ortakların kooperatife teslim ettikleri ayçiçeği ürünü miktarı, kooperatifin ortaklarına sağladığı hizmetler ortaya konmuştur. Ülke ekonomisinde önemli bir yeri bulunan Trakya Birliğin ortaklarının kooperatifçilik bilgileri ile kooperatif yönetimine katılım isteği ve ilgilerinin yetersiz olduğu, yıllardır süren destekleme alımları nedeni ile ortakların kooperatiflerini sahiplenmediği, ortakların büyük çoğunluğunun kooperatifin mali durumu ve ilgilenmediği gözlemlenmiştir. Ayrıca kooperatiflerin ortaklarına gerekli hizmeti götürdükleri halde ortakların kooperatifçilik bilgilerinin yetersiz olması ve kooperatifi benimsememeleri nedeni ile kooperatif-ortak ilişkilerinin gelişmediği tespit edilmiştir. Ortakların kooperatifçilik eğitimine önem verilmesi ile kooperatife sahip çıkan ortak sayısı ve genel kurul toplantılarına katılım artacaktır. Genel kurul toplantılarındaki talep ve tercihlerin işletme politikasına yansıması demokratik yönetimi de geliştirecektir. Kooperatiflerin yöneticilerin aldığı karar ve uygulamalarla yönetilmesi ve devlet müdahalesinin olmaması, kooperatifçilik ilkelerinden demokratik ortak kontrolü ilkesinin kooperatiflere yerleşmesini sağlayacaktır. Risturn dağıtılması, ortakların ürettiği ürünün tamamını kooperatife teslim etmesini ve kooperatif ve daha çok alış veriş yapmasını sağlayacaktır. Risturn dağıtıldığında ortakların kooperatife ekonomik katılımı da artacaktır. Genel kurul toplantılarından önce kooperatifin mali durumu ile ilgili bilgilerin ortaklara dağıtılması, ortakların mali konulara ilgi duymasını sağlayacak ve ortaklar kooperatifin ekonomik durumu ile daha fazla ilgileneceklerdir. Bu da ortakların kooperatif ile aktif bir ilişki içersine girmelerine yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY By this research following subjects have been searched out in The Oil Seeds & Agricultural Sales Cooperatives in Trakya Region. Reflection degree of partner requirements and preferences to cooperative management, representation in the member cooperative and participating situation of partners to the cooperative activities, amount of sunseed crop delivered by partners and services -which are supplied to the partners by cooperatives. Although Trakya Birlik has a specific place in Turkish Economy, some problems which are the partners of Trakya Birlik do not have sufficient knowledge related to cooperative system and also do not have desire to join to the coperative management., the partners have not belonged to their own member coperative due to Agricultural Sales Cooperatives have carried out Subsidy - Purchasing for many years, most of the partners have been not interested in financial condition of cooperatives for years, were observed. Although all necessary services have been given to lie partnere by cooperatives, relations have not improved between cooperative and partner due to partners do not have sufficient knowledge concerning cooperative system and do not identify their own member cooperative. Number of partners who identify their own member cooperatives and participate to the General Committee Assemblies will increase by giving attention to the cooperative system studies of If the partners requirements and preferences which were discussed at the General Committee Assemblies, are reflected to the policy of business. These situation will develop to the democratic management too. Moreover, if the cooperatives are managed by their own decision and practices of administrators and without any Govermental interferences, principle of democracy which is one of the principles of cooperative system, will be established in cooperatives. Ristum - distribution will help to deliver all of the crops produced by partners to the cooperatives and to increase the trade between partner and cooperative. When ristum is distributed, economic participation of partners will icrease to the cooperative too. If all datas concerning financial condition of cooperative are given to the partners before General Committee Assemblies. These financial subjects will be found very interesting by partners and partners will much more interested in economic condition of cooperative. These situation will be more usefull in order to provide tight relations between partners and cooperative. VI