Transitioning to intergrated project delivery
Entegre proje teslimine geçiş
  1. Tez No: 719929
  2. Yazar: BEGÜM KARAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE SELİN GÜNDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapım-Proje Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüz inşaat atmosferi, giderek daha karmaşık, belirsiz projelerin yürütülmesini içermekte ve bu da proje ekiplerinin sıkışık iş programları ve sınırlı kaynaklar ile çalışmasını gerektirmektedir. Proje teslim sistemleri üzerine yapılan birçok çalışma aynı sonuca varmıştır: inşaat kapsamları genişlemekte ve sektörde teknolojinin kullanımı giderek daha önemli hale gelmekte iken geleneksel proje teslim sistemleri inşaat endüstrisinin artan ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmaktadır. İnşaat projeleri tipik olarak geleneksel yöntemler kullanılarak teslim edilir: tasarla-ihale et-inşa et, tasarla-inşa et veya risk altında yapım yönetimi. Bu yöntemler uzayan proje süreleri, maliyet aşımları, tamamlanan işlerdeki düşük kalite ve yinelenen iş sağlığı ve güvenliği kazaları nedeniyle işverenleri memnun edememektedir. Sıklıkla yaşanan anlaşmazlıklar, hedef tutarsızlığı, değişiklik emirleri, yeniden çalışma, çekişmeli ilişkiler, tahkimler ve davalar, geleneksel proje teslim yöntemleri ile ilgili bildirilen sorunlar arasındadır. Son yirmi yılda, birçok uzman, analist, bina ve yönetim uygulayıcısı, proje teslim yöntemleri ile ilgili bildirilen bu sorunları çözmek için işbirliği yapmakta. Projelerin ana aktörleri arasındaki zayıf işbirliği, ilişkisel sözleşmeye dayalı 'ortaklık' ve 'proje ittifakı' gibi yöntemlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu iki yöntemin başarısı da yeni bir fenomenin, 'Bütünleşik Proje Teslimi'nin ortaya çıkmasına yol açtı. Yeni bir proje teslim yöntemi olarak Bütünleşik Proje Teslimi (BPT), mimarlik-mühendislik-inşaat sektöründeki atık endişelerini, verimsizliği ve düşmanca ilişkileri çözmeyi ve projenin başarı potansiyelini arttırmayı amaçlamaktadır. Çeşitli mesleki kuruluşlar BPT'nin daha yaygın kullanımını desteklese ve önceki araştırmalar bu sistemin zorlukları ile birlikte yararlarını kanıtlamış olsa da, BPT kullanan projelerin sayısı hala sınırlıdır. Gelişmiş ülkelerdeki inşaat endüstrileri, geleneksel yöntemler ile ilgili sorunları çözmek için BPT kullanarak uygulamalarını geliştirirken, Türk inşaat çevreleri bu kavrama henüz yabancıdır. Bu araştırmadan elde edilen anlayışın Türkiye'de BPT kullanımının geleceğine ışık tutması beklenmektedir. İnşaat endüstrisinde BPT uygulamasındaki avantajları, başarı faktörlerini, zorlukları ve potansiyel engelleri ortaya çıkarmak, uygulayıcı ve araştırmacılara potansiyel sorunların önizlemesinde yol gösterici olacaktır. Sorunları ve engelleri tanımak önemlidir çünkü tanımlamak, engeli aşmanın ilk adımıdır. Vaka çalışmaları ve BPT uygulayıcıları ile yapılan görüşmelerin ABD örneği üzerinden BPT'ni daha iyi anlamaya yol açması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today's construction environment involves the execution of increasingly complex, uncertain projects, which necessitates project teams working under tight schedules and with limited resources. Many studies on construction contracting systems have found the same conclusion: building scopes are expanding and the use of technology in the sector is becoming increasingly crucial; however, traditional contracting systems are falling short of meeting the needs of this expanding industry. Traditional delivery systems are typically used for construction projects: Design‒Bid‒Build (DBB), Design-Build (DB), or Construction Management at Risk (CMR). These methods also fail to satisfy the client due to longer project durations, overruns, poor quality of finished works, and recurring health and safety incidents. Among the stated issues with traditional construction procurement methods are frequent conflicts, aim discrepancy, change orders, rework, antagonistic relationships, arbitrations, and litigations. Over the past two decades, many experts, analysts, and building and management practitioners have collaborated to provide a broad variety of ideas and strategies to solve the problems related to project delivery methods. Inadequate collaboration and cooperation among project's primary actors resulted in the emergence of systems based on relational contracts such as 'partnering' and 'project alliancing'. The success of these two systems consequently led to the accomplishment of a novel phenomena called the 'integrated project delivery system'. Integrated Project Delivery (IPD) is a revolutionary project delivery system that attempts to resolve waste concerns, inefficiencies, and adversarial relations in the Architecture-Engineering-Construction (AEC) industry while increasing project success. Even though various professional organizations support for more widespread use of IPD, and previous research has proved the benefits and challenges of it, the number of projects that use it is still limited. While the construction industries in developed countries are improving their practice using IPD to solve the problems related to traditional methods, the Turkish construction environment is unfamiliar with the IPD concept. Therefore, the primary goal of this research is to make inferences that can shed light on Turkey's transition to IPD through an exploration of critical factors for IPD implementation in the USA. The insights from this research are expected to shed light on the future of IPD usage in Turkey. Revealing the advantages, disadvantages, success factors, and potential barriers to IPD implementation in the construction industry will lead the practitioners and researchers in the preview of potential problems. Recognizing the problems and barriers is important because recognizing is the first step to overcoming barriers. Case studies and interviews with IPD practitioners are expected to help on further understanding on IPD through USA example.