Coğrafi özellikleri yönüyle Belek'te (Antalya) kongre turizmi
Congress tourism in Belek (Antalya) in terms of geographical features
- Tez No: 719928
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Turizm faaliyetleri, kaynaklarını coğrafi mekândan aldıkları ve coğrafi mekân üzerinde çeşitli etkilere ve değişikliklere neden oldukları için coğrafya biliminin çalışma alanına girmektedir. Coğrafya biliminin temel ilke ve prensiplerine bağlı kalınarak hazırlanan bu çalışmanın amacı Belek'te gelişme gösteren ve günümüzde Belek'le özdeşleşen kongre turizminin Belek'teki gelişimini, işleyişini, ulaştığı seviyeyi coğrafi özellikleri yönüyle etüt etmektir. Bu bağlamda Belek'in coğrafi özelliklerinin turizm ve özellikle kongre turizminin gelişmesine etkisi, yaratılmaya çalışılan turizm çeşitliğinin ulaştığı seviye ve işleyişe olan etkisi mekân temelinde değerlendirilmiştir. Bu bağlamda kongre turizmi merkezi olarak Belek'in ulaştığı seviye Belek'te kongre turizmi ile diğer turizm alanları arasındaki etkileşimle yaratılmaya çalışılan turizm devamlılığı üzerinde durulmuştur. Bu doğrultuda öncelikle konu ile ilgili literatür incelenmiş, özellikle Belek'teki turizme dair ikincil veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler ise içerik analizi, doküman analiziyle tezde kullanılmıştır. Bu tez çalışması, nitel araştırma yöntemleri kullanılarak hazırlanmıştır. Turizm faaliyetlerinin Belek'teki gelişimi tarihsel analiz metoduyla işlenmiştir. Tezin temelini oluşturan birincil veriler, kongre turizmi alanında faaliyet gösteren işletmelerin ilgili 36 yöneticisiyle kartopu örneklem ve amaçlı örneklem yöntemleriyle belirlenen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla derlenmiştir. Yine kongre turizminin genel işleyişini açıklamak amacıyla katılımlı gözlem yöntemi çerçevesinde sahada ve saha dışında çeşitli etkinliklere iştirak edilmiştir. Derlenen veriler betimsel analiz yöntemleri kullanılarak tezde kullanılmıştır. Elde edilen veriler analiz edilip, tablo, grafik, fotoğraf ve haritalar ile görselleştirilmişlerdir. Belek'in bulunduğu coğrafi alanın sunduğu avantajlar sayesinde turizm faaliyetlerinin çeşitlenmesine olanak sağlamıştır. Belek Turizm Merkezi bulunduğu konumundan dolayı coğrafyası ve tarihi-kültürel değerlerinin oluşturduğu zenginlik turizm faaliyetlerini doğrudan etkilemektedir. Belek kongre turizminin özdeşleştiği önemli bir kongre turizmi destinasyonudur. Belek'te her yıl ulusal ve uluslararası birçok kongre düzenlenmektedir. Belek'te özellikle 2000 yılından sonra kongre sayısında büyük bir artış yaşanmıştır. Belek'te 2010-2018 yılları arasında toplam 183 uluslararası kongre yapılmıştır. Uluslararası kongrelerin en fazla yapıldığı 2015 yılında 31 uluslararası kongre düzenlenmiştir. Belek'te başta tıp, sağlık, mühendislik, spor, enerji, tarım olmak üzere çeşitli konularda ulusal ve uluslararası kongreler yapılmaktadır. Belek Turizm Merkezi sınırları içinde yer alan ve 5 yıldızlı otellerin oluşturduğu konaklama tesislerinin yatak kapasitesi 55 bin iken bu tesislerde bulunan kongre merkezlerinin kongre koltuk sayısı 200 binin üzerindedir. Sonuç olarak Belek Turizm Merkezi sahip olduğu konumu, doğal ve sosyo-kültürler varlıklarıyla ülkemizin önemli turizm merkezlerinin başında gelmektedir. Belek sahip olduğu coğrafi özellikleri kurulduğu coğrafyanın sunduğu avantajlar turizm faaliyetlerini doğrudan etkileyerek bölgenin turizm merkezi olmasını sağlamıştır. 1990'lı yıllardan sonra golf turizminin paralelinde gelişmeye başlayan kongre turizmi kısa sürede bölge ile özdeşleşmiştir. Kongre turizmi ile birlikte bölgede mevsimlik olarak yürütülen turizm faaliyetleri tüm yıla yayılmıştır. Böylece Türkiye'de turizm faaliyetlerinin yıl boyunca yapıldığı ender yerlerden biri haline gelmiştir. Son 20-25 yıl içinde bölgede yürütülen kongre turizmi büyük gelişim göstererek uluslararası kongre ve toplantı organizasyonlarında İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Türkiye'de ulusal kongre ve toplantı organizasyonlarının en fazla yapıldığı yerdir. Belek sahip olduğu coğrafik özellikleri ve tesisleri ile Türkiye'nin kongre turizm destinasyonu olduğunu bu alanda gerçekleştirdiği organizasyonlar ile kanıtlamıştır. Uluslararası kongreler düşünüldüğünde, gelecek yıllarda Türkiye'nin uluslararası kongre merkezi olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism activities are included in the field of study of the science of geography, as they take their resources from the geographical field and cause various effects and changes on the geographical field. The aim of this study, which was prepared by adhering to the basic principles and principles of the science of geography, is to study the development, functioning and level reached in Belek of congress tourism, which has developed in Belek and is identified with Belek today, in terms of its geographical characteristics. In this context, the effect of the geographical features of Belek on the development of tourism and especially congress tourism, the level of tourism diversity that is tried to be created and its effect on the operation are evaluated on the basis of space. In this context, the level reached by Belek as a congress tourism center is emphasized on the continuity of tourism, which is tried to be created by the interaction between congress tourism and other tourism areas in Belek. In this context, first of all, the literature on the subject was examined, and secondary data on tourism in Belek were tried to be obtained. The data obtained were used in the thesis with content analysis and document analysis. This thesis study was prepared using qualitative research methods. The development of tourism activities in Belek has been processed with the historical analysis method. The primary data, which forms the basis of the thesis, were compiled through semi-structured interviews determined by snowball sampling and purposive sampling methods with 36 relevant managers of businesses operating in the field of congress tourism. In order to explain the general functioning of congress tourism, various activities were participated in and out of the field within the framework of the participatory observation method. The collected data were used in the thesis using descriptive analysis methods. The obtained data were analyzed and visualized with tables, graphs, photographs and maps. Thanks to the advantages offered by the geographical area where Belek is located, it has allowed the diversification of tourism activities. Due to the location of Belek Tourism Center, the richness created by its geography and historical-cultural values directly affects tourism activities. Belek is an important congress tourism destination that congress tourism is associated with. Many national and international congresses are held in Belek every year. There has been a great increase in the number of congresses in Belek, especially after 2000. A total of 183 international congresses were held in Belek between 2010 and 2018. 31 international congresses were held in 2015, when international congresses were the most. National and international congresses are held in Belek on various subjects, especially medicine, health, engineering, sports, energy and agriculture. While the bed capacity of the accommodation facilities located within the borders of Belek Tourism Center and consisting of 5-star hotels is 55 thousand, the number of congress seats in the congress centers in these facilities is over 200 thousand. As a result, Belek Tourism Center is one of the most important tourism centers of our country with its location, natural and socio-cultural assets. Belek's geographical features, the advantages of the geography where it was founded, directly affected the tourism activities and made the region a tourism center. Congress tourism, which started to develop with golf tourism after the 1990s, became synonymous with the region in a short time. Along with congress tourism, seasonal tourism activities in the region spread throughout the year. Thus, it has become one of the rare places where tourism activities are carried out throughout the year in Turkey. In the last 20-25 years, congress tourism in the region has shown great development and ranks second after Istanbul in international congress and meeting organizations. It is the place where the most national congress and meeting organizations are held in Turkey. Belek, with its geographical features and facilities, has proven that Turkey is a congress tourism destination with the organizations it has held in this field. Considering the international congresses, it shows that Turkey will be an international congress center in the coming years.