Spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin internet bağımlılık düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the internet addiction level of students in the faculty of sports sciences in terms of different variables
- Tez No: 720008
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MURAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde hızlı bir biçimde gelişmekte olan teknolojinin hayatımızın her aşamasında girdiğini ve bunun yanında her şeyin eskiye oranla daha hızlı ve basit bir biçimde yapıldığını internet ortamında görmek mümkündür. Gerek internetin gerekse de teknolojinin akıllı telefonlarla birlikte herkesin cebine kadar girdiği günümüzde, her yaştan ve her meslekten insanların kullandığı ve birçok alanda teknolojinin bize sunduğu imkânları kullanmaktayız. Hayatımıza bu kadar etkisi olan ve gün geçtikçe de etkinliğini arttıran internetin yaşamımızın her aşamasını etkileyeceği kaçınılmaz bir sonuçtur. Dolayısı ile internetin yaygın hale gelmesi ve toplum tarafından bilinçsiz bir şekilde kullanılması beraberinde birçok olumsuz sonuçlar da getirebilmektedir. Bu araştırma, Spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin internet bağımlılık düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırma evrenini farklı üniversitelerin spor bilimleri fakültesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 541 (317 Kadın, 224 Erkek) öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Young (1998) tarafından geliştirilen, Bayraktar (2001) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılmış olan“İnternet Bağımlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programından yararlanılarak, yüzde ve frekans kullanılarak, Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, genel olarak büyük çoğunluğunun internet bağımlılık belirtisi göstermedikleri, yaş, cinsiyet, bölüm, aile gelir ve öğrenim gördüğü lise türü değişkenleri açısından herhangi bir farklılık görülmezken, üçüncü sınıfların internet bağımlılık düzeylerinin daha düşük olduğu, not ortalaması düşük olanların internet bağımlılıklarının da düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, it is possible to see that rapidly developing technology has entered every stage of our lives, and that everything is done faster and simpler than in the past, in the internet environment. In today's world, where both the internet and technology are in everyone's pockets with smart phones, we are using the opportunities offered by technology in many fields, which are used by people of all ages and professions. It is an inevitable result that the internet, which has such an impact on our lives and increases its effectiveness day by day, will affect every stage of our lives. Therefore, the widespread use of the internet and its unconscious use by the society can bring many negative consequences. This research is a descriptive study to examine the internet addiction levels of students studying at the Faculty of Sports Sciences in terms of different variables. The population of the research consists of students studying at the faculty of sports sciences of different universities, and the sample group consists of 541 (317 Female, 224 Male) students selected on a voluntary basis. The Internet Addiction Scale, which was developed by Young (1998) and adapted into Turkish by Bayraktar (2001), was used as a data collection tool in the research. In the analysis of the data, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used by using SPSS 26.0 package program, using percentage and frequency. As a result of the research, it was found that the vast majority of them did not show any signs of internet addiction, there was no difference in terms of age, gender, department, family income and the type of high school they studied, while the internet addiction levels of the third graders were lower and those with a low grade point average also had lower internet addiction. conclusion has been reached.