Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin teknoloji bağımlılıklarının incelenmesi
Examining the technology addictions of university students studying in Sports Sciences Faculty
- Tez No: 898946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YIKILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin teknoloji bağımlılığı düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmış ve kesitsel tarama deseni benimsenmiştir. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören 471 öğrenci örneklemi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu ve Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular, erkek katılımcıların kadınlara göre daha yüksek teknoloji bağımlılığı düzeyine sahip olduğunu göstermiştir. Yaş grupları ve öğrenim görülen bölümler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak, 3. sınıf öğrencilerinin 2. sınıf öğrencilerine göre daha yüksek bağımlılık düzeyine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bölüm tercihinin, akademik başarının, sosyo-ekonomik düzeyin, hayatın gidişatını algılama durumunun ve sahip olunan sosyal medya hesap sayısının teknoloji bağımlılığı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. İnternette geçirilen süre arttıkça teknoloji bağımlılığı düzeyinin de arttığı saptanmıştır. Çalışma sonucunda, özellikle erkek öğrencilerin ve 3. sınıf öğrencilerinin teknoloji bağımlılığı konusunda daha yüksek bağımlılık düzeylerine sahip olduğu belirlenmiştir. Üniversitelerin, öğrencilere yönelik farkındalık artırıcı etkinlikler düzenlemesi ve sağlıklı teknoloji kullanımını teşvik etmesi önerilmektedir. Gelecekteki çalışmalarda, daha geniş örneklemler ve farklı araştırma yöntemleri kullanılarak konunun derinlemesine incelenmesi faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the technology addiction levels of university students studying in sports sciences faculties and to examine whether these levels differ according to various demographic variables. In the study, survey model, one of the quantitative research methods, was used and cross-sectional survey design was adopted. The sample consisted of 471 students studying at Ağrı İbrahim Çeçen University Faculty of Sport Sciences. Demographic information form and Technology Addiction Scale were used as data collection tools. The findings showed that male participants had higher levels of technology addiction than female participants. There was no significant difference between age groups and departments of study. However, it was found that 3rd year students had higher addiction levels than 2nd year students. It was observed that department preference, academic achievement, socio-economic level, perception of the course of life and the number of social media accounts had no significant effect on technology addiction. It was found that the level of technology addiction increased as the time spent on the Internet increased. As a result of the study, it was determined that especially male students and 3rd grade students had higher levels of addiction to technology addiction. It is recommended that universities should organize awareness-raising activities for students and encourage healthy technology use. In future studies, it is thought that it would be useful to examine the issue in depth by using larger samples and different research methods.