Adölesanların ebeveynlerinden algıladıkları psikolojik kontrol ile sosyal medya bağımlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the psychological control perceived by the adolescents from their parents and their social media addictions
- Tez No: 720014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET ADÖLESANLARIN EBEVEYNLERİNDEN ALGILADIKLARI PSİKOLOJİK KONTROL İLE SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIKLARI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Araştırma adölesanların ebeveynlerinden algıladıkları psikolojik kontrol ile sosyal medya bağımlılığı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte tasarlanmıştır. Ocak-Eylül 2021 tarihleri arasında çevrim içi anket ile gerçekleştirilmiştir. Veriler adölesanların tanıtıcı özelliklerini değerlendirmek amacıyla oluşturulan“Adölesan Tanıtıcı Anket Formu”,“Psikolojik Kontrol Ölçeği”ve“Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Form”ile toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programında uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan 387 adölesanın %55,3'ü kadın olup %58,1'i 16-18 yaş aralığındadır. Adölesanların ebeveynlerinden algıladıkları Psikolojik Kontrol ile cinsiyet, baba yaş grupları, baba çalışma durumu ve kendine ait akıllı telefonu olma durumları arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir (p>0,05). Psikolojik Kontrol Ölçeği ve alt boyut puanları ile adölesanların yaş grubu, eğitim durumu, yaşanan bölge, yaşanan yer, aile tipi, çocuk sayısı, sosyoekonomik durum, kendisine ait odası olma durumu, kendisine ait sosyal medya hesabı olma durumu, interneti olma durumu, anne yaş grupları, anne çalışma durumu, ebeveyn öğrenim durumu arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN THE PSYCHOLOGICAL CONTROL PERCEIVED BY THE ADOLESCENTS FROM THEIR PARENTS AND THEIR SOCIAL MEDIA ADDICTIONS The research was designed in a descriptive cross-sectional type in order to determine the relationship between the psychological control perceived by adolescents from their parents and their social media addiction levels. It was conducted with an online survey between January - September 2021. The data were collected with the“Adolescent Descriptive Questionnaire Form”,“Psychological Control Scale”and“Social Media Addiction Scale for Adolescents-Short Form”, which were created to evaluate the descriptive characteristics of adolescents. The data were evaluated with appropriate statistical methods in the SPSS 22.0 package program. Of the 387 adolescents surveyed, 55.3% were women and 58.1% were between the ages of 16 and 18. There was no significant relationship between psychological control and father age groups, own phone, father working, gender perceived by adolescents from their parents (p>0.05). A significant relationship was observed between the Psychological Control Scale and sub-dimension scores and age group of the adolescents, education level, socio-economic status, region of residence, place of residence, family type, number of children, own internet, own room, mother age groups, mother working status, parental education status and own social media account (p0,05).