Demiryolu için hat geometrisi ölçüm cihazı tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of track geometry measuring equipment for railways
- Tez No: 720063
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAHATTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Demiryolu hat geometrisi ölçümleri ile raylardaki aşınma ve deformasyon erken bir safhada tespit edilmekte ve bu sayede ileride meydana gelebilecek kazalara engel olunabilmektedir. Ayrıca hatlarda oluşan bozulmanın erken teşhisi onarım maliyetlerini düşürmektedir. Hat ölçümleri; personel gözlemleri yardımıyla, özel ölçüm trenleriyle veya ölçüm cihazları kullanılarak yapılmaktadır. Hat üzerinde yapılan kontrol ve ölçümler tren trafiğinin olmadığı saatlerde yapılmakta ve işlemler kısıtlı sürelerde tamamlanmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada; standart hat geometrisi ölçüm cihazlarından farklı olarak otonom hareket edebilme kabiliyetine sahip hat geometrisi ölçüm cihazı tasarlanmış ve prototip imalatı yapılmıştır. Katmanlı imalat yöntemi ile üretilen cihaz sayesinde demiryolunda ekartman ve dever ölçümü yapılabilmektedir. Cihaz uzaktan kumanda edilerek otonom hareket edebilmekte, raylardan demiryolu taşıtı geçmesi durumunda katlanarak iki ray arasında kalan boşluğa yerleşmekte ve demiryolu trafiğini aksatmamaktadır. Üretimi yapılan cihaz ile belirli bir demiryolu hattı üzerinde ekartman ve dever ölçümü yapılarak doğru ölçüm yapıp yapmadığı test edilmiştir. Testler sonucunda cihazın hatasız ölçüm yaptığı ve ölçümün kısa sürede tamamlandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the measurements of railway track geometry, wear and deformation on the rails are detected at an early stage and thus future accidents can be prevented. In addition, early detection of the deterioration in the lines reduces the repair costs. Line measurements is done with the help of personnel observations, with special measuring trains or using measuring devices. Controls and measurements on the line are made during the hours when there is no train traffic and the transactions are tried to be completed in a limited time. In this study, a line geometry measuring device, which has the ability to move autonomously, unlike standard line geometry measuring devices, was designed and prototype was manufactured. Thanks to the device produced by the layered manufacturing method, gauge and superelevation measurements can be made in the railway. The device can move autonomously by being remotely controlled. If a railroad vehicle passes through the rails, the device folds into the gap between the two rails and does not disrupt the railroad traffic. With the device produced, it was tested whether it made the correct measurement by measuring the gauge and superelevation on a certain railway line. As a result of the tests, it was determined that the device made an error-free measurement and the measurement was completed in a short time.