Makine öğrenmesinde gradyan inişi optimizasyon algoritmaları üzerine
On gradient descent optimization algoritms in machine learning
- Tez No: 720071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, makine öğrenmesinde önemli bir yere sahip olan gradyan tabanlı optimizasyon algoritmalarının yapısı, çeşitleri, avantaj ve dezavantajlarına yer verilmiştir. Bu amaçla 1. dereceden optimizasyon algoritmalarından literatürde en çok kullanılan; Stokastik Gradyan İniş, Momentum, Nesterov Momentum, AdaGrad, Adadelta, RMSProp, Adam ve Nadam algoritmaları ile 2. Dereceden optimizasyon algoritmalarından Newton, BFGS ve L-BFGS algoritmaları ele alınmıştır. Algoritmaların matematiksel yapıları incelenmiş ve karşılaştırmaları için üç farklı gerçek hayat problemi ele alınmıştır. Bu problemlerin yapay zeka modelleri ile çözümlerinde ResNet50, VGG19 ve lojistik regresyon modelleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar çizelge ve şekiller üzerinden değerlendirilmiştir. Algoritmaların performansları metriklerle ölçülerek, algoritmaların hem birbirlerine karşı performansları hem de modellerde ki başarımları tespit edilmiş ve sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structure, types, advantages, and disadvantages of the gradient-based optimization algorithms which have an important place in machine learning are represented. For this purpose, the most known 1st order optimization algorithms in the literature; Stochastic Gradient Descent, Momentum, Nesterov Momentum, AdaGrad, Adadelta, RMSProp, Adam and Nadam algorithms and Newton, BFGS and L-BFGS algorithms from 2nd order optimization algorithms are handled. The mathematical structures of these algorithms are examined and three different real-life problems are discussed for the comparison of the algorithms. ResNet50, VGG19, and logistic regression models are applied to solve these problems with artificial intelligence models. The results are evaluated through tables and figures. By measuring the performances of the algorithms with metrics, both the performances of the algorithms against each other and the performances in the models are determined and the results are interpreted.