Ortaöğretim son sınıf öğrencilerinin 21. yüzyıl beceri düzeylerinin incelenmesi
An investigation of 21st century skill levels of high school senior students
  1. Tez No: 720100
  2. Yazar: MURAT AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın genel amacı ortaöğretim son sınıf öğrencilerinin 21. yüzyıl beceri düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Batman il merkezinde öğrenim gören 5722 ortaöğretim son sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen Fen, Anadolu, İmam Hatip ve Meslek Liselerinde öğrenim gören 378 son sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrenciler veri toplama aracını çevrimiçi ortamda yanıtlamışlardır. Araştırmada nicel bir araştırma modeli olan genel tarama modeli ve nedensel karşılaştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”ve 5 alt boyuttan (Problem Çözme ve Eleştirel Düşünme Becerileri, Bilgi ve Teknoloji Okuryazarlığı Becerileri, Sosyal Sorumluluk ve Liderlik Becerileri, Girişimcilik ve İnovasyon Becerileri ve Kariyer Bilinci) oluşan“Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Ölçek yoluyla toplanan verilerin analizinde ve yorumunda yüzde, standart sapma, t- testi, varyans analizi (ANOVA), Levene's testi, Mann Whitney-U testi ve Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır. Araştırmada ortaöğretim son sınıf öğrencilerinin 21. yy beceri düzeylerinde cinsiyet, okul türü, aile gelir düzeyi, internet kullanım sıklığı ve kitap okuma sıklığı açısından anlamlı farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, ortaöğretim son sınıf öğrencilerinin aile gelir düzeyi yükseldikçe 21. yy becerilerine sahip olma düzeylerinin de arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin internet kullanım ve kitap okuma sıklıkları arttıkça 21. yy beceri düzeylerinin de arttığı görülmektedir. Öğrencilerin 21. yüzyıl beceri düzeyleri arasında cinsiyet ve okul türü değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the 21st century skill levels of high school seniors in terms of various variables. The population of the research consists of 5722 senior secondary school students studying in the city center of Batman in the 2020-2021 academic year. The sample of the study consists of 378 senior students studying at Science, Anatolian, Imam Hatip and Vocational High Schools determined by simple random sampling method. Students answered the data collection tool online. In this study, general review model which is a quantitative research model and causal-comparative design were used in the study. In the research,“Personal Information Form”and“Multidimensional 21st Century Skills Scale”consisting of 5 sub-dimensions (Problem Solving and Critical Thinking Skills, Information and Technology Literacy Skills, Social Responsibility and Leadership Skills, Entrepreneurship and Innovation Skills and Career Consciousness) were used as data collection tool. SPSS statistical software was used for the analysis of the data obtained in the research. Percentage, standard deviation, t-test, variance analysis (ANOVA), Levene's test, Mann Whitney-U test and Kruskal Wallis-H test were used in the analysis and interpretation of the data collected through the scale. According to the results of the research, it has been observed that there is a no significant difference between the 21st century skill levels of the students in terms of gender and school type variables.