Vakıf üniversiteleri eğitim fakültesi öğrencilerinin kariyer merkezlerine ilişkin görüş ve beklentileri
Students' opinions about and expectations from the career centers at faculties of education at foundation universities
- Tez No: 720134
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İLKER GÜMÜŞELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninin kullanıldığı bu araştırmanın amacı, vakıf üniversitesi eğitim fakültesine devam eden üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin, kariyer merkezlerine ilişkin görüş ve beklentilerini incelemektir. Öğretmen adaylarının kariyer merkezlerine ilişkin görüş ve beklentileri belirlenirken, aynı zamanda kariyer ve ideal kariyer merkezi algıları, kariyer yönetimi ve eğitim ve öğretim ilişkisine dair bakış açıları da irdelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinde rektörlüklerinden gerekli araştırma izni alınabilen beş vakıf üniversitesinin katılmaya gönüllü olan üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerden oluşan 41 eğitim fakültesi öğrencisi oluşturmuştur. Çalışma grubunun oluşturulması için amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile belirlenen katılımcılarla yüz yüze, telefon ve e-posta yoluyla görüşleri alınmış, toplanan veriler analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunda yer alan öğrencilerin demografik özellikleri örneklem sayısı ve yüzde kullanılarak gösterilmiştir. Nitel verilerin analizinde tümevarım nitel analiz tekniklerinden olan içerik analizi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde MAXQDA 12 programı kullanılarak, elde edilen verilerin kod haritası diyagramla oluşturulmuştur. Araştırmaya katılan öğretmen adaylarının kariyer merkezlerine ilişkin beklentilerinin analizinde bir kategori, on iki tema belirlenmiştir. Bu temalardan en çok öne çıkanlar, mesleki hayata hazırlanmalarına katkı sağlayacak iç ve dış paydaşlarla iş birliğine yönelik uygulamalar, deneyim kazanmalarına katkı sağlayacak yurt içi ve yurt dışı faaliyetler, uygulama ağırlıklı çalışmalar, kariyer gelişim odaklı bireysel danışmanlık ve staj imkânı olmuştur. Öğretmenlik mesleğinin özünde, öğrenme merakı ile meslek elemanlarının farklı vizyon ve bakış açılarını gözlemleyip meslekteki“öğretmen rolünü”geliştirmek isteği vardır. Bu yüzden, her öğretmenlik bölümüne özel yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerin yapılmasına yönelik beklentilerinin; Türkiye ve dünyadaki öğretmen yetiştirme ve öğretmenlik mesleğine dair yeni bilgiler öğrenme merakları ile küresel düzeyde bir çalışan olacak şekilde mesleki gelişimlerini devam ettirme isteğinden kaynaklandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study employing a case study pattern, one of the qualitative research methods, is intended to review what the third and fourth-year students' attending the faculties of education of foundation universities think about and expect from the career centers. While this study identifies the prospective teachers' opinions and expectations from career centers, it also analyses the career and ideal career center perceptions, as weel as the perspectives on career management and teaching-education relationship. The study group of this study consists of 41 volunteer education faculty students from the third and fourth-year of five foundation universities in Istanbul, for which necessary research are obtained from the rectorates. The participants are selected with criterion sampling, among purposeful sampling methods, to form the study group and their opinions are collected via face-to-face interviews, phone calls and e-mails, after which the collected data is analysed ant interpreted. Demographic properties of the students in the study group are shown by frequency and percentage. Content analysis, one of the induction qualitative research techniques, is used for qualitative data analysis. MAXQDA 12 program is used for qualitative data analysis and a code map of the obtained data is created with a diagram. One category and twelve themes are determined in the analysis of participating prospective teachers' expectations from career centers. The most highlighted themes are the practices for internal and external shareholder collaboration, which will help them to prepare themselves for a career, national and international activities that will help them to gain experience, practice-oriented studies, career development-focused individual consultancy and internship opportunities. The essence of teaching profession is about observing different visions and perspectives of different members of the profession, with the desire to improve the“role of teacher”in the profession. Therefore, it is observed that the expectations to perform national and international activities, which are special to each department of teaching, result from their curiosity to learn new information about teaching training and teaching profession in Turkey and around the world and from the desire to maintain their development in an effort to become a global employee.