AL2O3 takviyeli magnezyum kompozit malzemelerin üretimi ve yüksek sıcaklık özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 720156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma da AZ91(Mg-9Al-1Zn) alaşımına yüksek sıcaklık mukavemeti için olumsuz etkiye sahip olan Mg17Al12 intermetaliğini azaltmak amaçlı ağırlıkça %1 Stronsiyum ilavesi gerçekleştirilmiş ve matriks alaşımı olarak kullanılmıştır. Daha sonra soğuk kamaralı basınçlı döküm yöntemi ile çeşitli hacim oranlarında nano Al2O3 ilave edilerek Nano-kompozitler oluşturulmuştur. Alaşım ve Nano-kompozitlerin üretiminin başarılı olup olmadığını belirlemek için yoğunluk ölçümleri ve metalografik çalışmalar yapılmıştır. Üretilen numunelerde kimyasal analiz, sertlik, çekme ve sürünme deneyleri gerçekleştirilmiş ve bu sonuçlar optik mikroskop (OM), X-ışınları analizleri, alan taramalı elektron mikroskobu (FE-SEM) ve EDS analizleri ile desteklenmiştir. X-ışınlarından elde edilen sonuçlar AZ91-1Sr alaşımının α-Mg, -Mg17Al12 ve Al4Sr intermetalik fazlarından oluştuğunu göstermektedir. Al2O3 nano partikül ilavesi ile X-ışınları analizinde Al2O3 pikinin var olduğu tespit edilmiştir. Al2O3 ilavesi ile matriks alaşımın mekanik özelliklerinin ve sürünme direncinin iyileştiği görülmüş. Hesaplanan gerilim üssü“n”ve aktivasyon enerjisi“Q”değerleri göz önüne alındığı zaman hem matriks alaşımı hem de SiC ilaveli nanokompozit malzemelerin sürünme mekanizması için dislokasyon tırmanması baskın rol oynadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, benzer sonuç Al2O3 ilaveli nanokompozit malzemeler içinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to improve the physical and mechanical properties of the alloy by adding 0.5-1-2% of nano Al2O3 as reinforcement material to AZ91-1Sr alloy selected as matrix material. Composite materials produced were analyzed and then subjected to mechanical tests. Experimental results indicate that the AZ91-1Sr alloy contains of α-Mg, -Mg17Al12 and Al4Sr intermetallic phases. With addition of nanofiber Al2O3, peaks were detected. Also, the mechanical properties of the matrix alloy were improved. Furthermore, the creep resistance of the matrix alloy was increased with increasing nanofiber Al2O3 nanocomposite. The values of stress exponents and the activation energies for experimental specimen were found between 3.17-5.54 and 130.5-164.4 kJ/mol., respectively. When considered the results obtained from the values of stress exponents, the activation energies and SEM micrographs, it was thought that the dominant creep mechanism for the matrix alloy and nanocomposites is dislocation climb controlled. A similar result was also observed in the nanocomposite containing Al2O3.