Türkiye'de yetişen kenger (gundelia tournefortii) bitkisinin antikanser etkilerinin akciğer kanseri hücre hattında incelenmesi
Investigation of anticancer effects of kenger (gundelia tourneforti) plant grown in turkey on lung cancer cell line
- Tez No: 720161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışma, kenger bitkisinin fenolik içeriğini incelemek ve akciğer kanseri hücre hattı üzerine potansiyel sitotoksik ve apoptotik etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada kullanılacak olan kenger Mart 2021'de Şanlıurfa ilinde toplanıp uygun koşullarda İstanbul'a nakledilmiştir. Kenger su ekstraktının fenolik içeriği HPLC ile analiz edilmiştir. Akciğer kanseri hücre hattı (A549) kenger su ekstraktı ile artan konsantrasyonlarda 24, 48 ve 72 saat inkübasyona bırakılmış ve hücre canlılığı üzerindeki etkileri de MTT analizi ile belirlenmiştir. Apoptoz analizi Annexin V-FITC kiti ile yapılmıştır. Bulgular: Kenger su ekstraktında fenolik bileşik olarakgallik asit, klorojenik asit, p-kumarik asit, kikorik asit, apigenin-7-glikozid ve sinamik asit tespit edilmiştir. Kenger su ekstraktının A549 hücrelerinin canlılığını doza ve süreye bağlı olarak azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the phenolic content of kenger and to determine its potential cytotoxic and apoptotic effect on lung cancer cell line. Materials and Methods:Kenger, used in the study, was collected in Şanlıurfa province in March 2021 and transferred to Istanbul under favorable conditions. The phenolic content of the kenger water extract was analyzed with HPLC. Lung cancer cell line (A549) was incubated with kenger water extract at increasing concentrations for 24, 48 and 72 hours and its effects on cell proliferation were determined by MTT analysis. Apoptosis analysis was performed with Annexin V-FITC kit. Results:Among the major phenolic compounds,gallic acid, chlorogenic acid, p-coumaric acid, chicoric acid, apigenin-7-glycoside and cinnamic acid were detected in kenger water extract. Kenger water extract was shown to reduce the viability of A549 cells depending on dose and duration.