Gadolinyum (Gd) katkılı znb2o4'ün karakterizasyonu ve termolüminesans özelliklerinin belirlenmesi
Characterization and determination of the thermoluminances properties of gadolinium (Gd) dopped znb2o4
- Tez No: 720178
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOPAKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında, yanma yöntemi ile sentezlenmiş olan Çinko Borat (ZnB2O4) ve ZnB2O4:xGd (x=0.25%-0.5%-1%-2%-3%-4%-5%-7%-10%) fosforlarının termolüminesans (TL) özellikleri araştırılarak uzay, klinik, kişisel veya çevresel dozimetresi gibi alanların birinde dozimetre olarak kullanılıp kullanılamayacağına yönelik deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen fosforların kristalleşmelerinin oluşup oluşmadığını belirlemek için XRD ölçümleri yapılmıştır. Sentezlenen fosforların lüminesans özellikleri TL yöntemiyle incelenmiştir. ZnB2O4 ve Gd katkılı ZnB2O4 fosforlarının farklı filtrelerdeki ışıma eğrileri 10 Gy beta test dozuna maruz bırakılarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında, bu malzemenin TL çalışmaları için en uygun filtrenin geniş bant olduğu görülmüştür. ZnB2O4:Gd fosforları için en uygun kütle konsantrasyonunun % 0.25 Gd olduğu bulunmuştur. Farklı ısıtma hızları ve başlangıçtaki artış yöntemleri kullanılarak ZnB2O4: 0.0025Gd fosforlarının tuzak parametreleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the thermoluminescence (TL) properties of Zinc Borate (ZnB2O4) and ZnB2O4:xGd (x=0.25%-0.5%-1%-2%-3%-4%-5%-7%-10%) phosphors, synthesized by combustion method were investigated and experimental studies were carried out to determine whether these phosphors can be used as a dosimeter in one of the fields such as space, clinical, personal or environmental dosimetry. XRD measurements were made to determine whether crystallization of the synthesized phosphors occurred. The luminescence properties of the synthesized phosphors were investigated by TL method. ZnB2O4 and Gd doped phosphors were exposed to 10 Gy beta test dose and the glow curves in different filters were examined. In the light of the results obtained, it has been seen that the most suitable filter for TL studies of this material is broadband. It was found that the optimum mass concentration for Gd doped ZnB2O4 phosphors was 0.25% Gd. Trap parameters of ZnB2O4:0.0025Gd phosphors were calculated using different heating rates and initial increase methods.