Türkiye mimarlık ortamında kadın mimarların yarışmalar üzerinden incelenmesi
An analysis of women architects in the architectural milieu in Turkey through competitions
- Tez No: 720180
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DOSTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Dünyada ve Türkiye'de mimarlık öğrencilerinde ve mimarlarda kadınların oranı giderek artmaktadır. Ancak, bu artış mimarlık meslek pratiğine yansımamaktadır. Geçmişte yapılan çalışmalar, bu durumun oluşmasında, toplumda kadının sosyal ve kültürel kimliğinin, inşaat sektöründeki çalışma koşullarının, iş güvencesinin, rekabetin, toplumun kadına yüklediği sorumlulukların etkili olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada konu, mimarlık meslek pratiğinin önemli bir kısmını oluşturan mimari proje yarışmaları kapsamında ele alınmış ve günümüzde sayıları oldukça artmış olan kadın mimarların görünürlüğünün yarışmalarda az olmasının sebepleri irdelenmiştir. Özetle, 1923 yılından itibaren tarihin belli kırılma noktaları referans alınarak, Mimarlar Odası'na kayıt yaptıran kadın/erkek mimar sayıları ile yarışmalara katılmış kadın/erkek mimar sayıları karşılaştırılmış ve tanınmış Türk kadın mimarların proje müellifi olarak katıldıkları yarışmaların meslekteki varoluşlarına etkisi, profesyonel hayatta ve yarışmalarda kadın mimar olma durumu ve yarışma serüveni boyunca karşılaştıkları zorluklar ile verdikleri kararlar hakkında görüşmeler yapılarak konu nitel ve nicel olarak sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The proportion of women among architecture students and architects has been increasing in the world and in Turkey. However, this increase is not reflected in the professional practice of architecture. Studies carried out in the past demonstrate that the social and cultural identity of women in society, working conditions in the construction sector, job security, competition, and the responsibilities that society imposes on women are effective in this situation. In this study, the subject has been analyzed in the context of architectural project competitions, which constitute an important part of architectural professional practice, and the reasons for the low visibility of women architects in competitions even though their numbers have increased considerably, are examined. In summary, the number of female/male architects registered with the Chamber of Architects and the number of female/male architects who have participated in competitions have been compared with reference to certain breaking points in history since 1923. The subject has been analyzed qualitatively and quantitatively by means of interviews on the status of being a woman architect, the difficulties encountered during competition processes and the decisions made.