An investigation into the current status of adoption of ipd characteristics and bim in construction projects to overcome process and team-related problems
Güncel inşaat uygulamalarında süreç ve takım ile ilgili problemleri gidermeye yönelik ıpd özellikleri ve bım'in benimsenmesi üzerıne bir araştırma
- Tez No: 720192
- Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM SERTYEŞİLIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Proje ekipleri verimli olmadıklarında, inşaat projeleri süreçte birçok problem ve engelle karşılaşabilir. Proje teslim sistemleri paydaşların proje süreci boyunca ilişkilerini ve projeye dahil olma zamanlarını belirleyen sistemlerdir. Geleneksel proje teslim sistemleri inşaat sektöründe sürece ve takıma olan ters etkileri ile bilinmektedir. Proje sürecinde ve paydaş ilişkilerinde bütünsel bir değişim gerçekleşmedikçe inşaat projelerindeki süreç ve takımla ilgili problemler sektörün kronik problemleri haline gelmiştir. Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) gibi teknolojik ilerlemeler ve daha güvenilir proje teslim sistemlerine olan talep inşaat sektörü profesyonellerinin alternatif ve etkin iş birliği arayışlarını ortaya çıkarmıştır. Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) tarafından Entegre Proje Yönetimi (EPY) inşaat sektörünün talep ve ihtiyacına cevap verebilmek için ortaya çıkmıştır. EPY inşaat sektöründe takım entegrasyonunu engelleyen/azaltan engelleri önlemeye katkı sağlayabilir. Organizasyonların rekabetçi piyasa şartlarıyla başa çıkabilmelerinde projelerin önemi büyüktür. Zaman içinde projelerin çıktılarını değerlendirmek ve proje başarısının ölçülebilmesi için Kritik Başarı Faktörleri (KBF) sistemi gibi çeşitli sistemler geliştirilmiştir. İnşaat projelerinde çeşitli KBF listeleri hazırlanmış olsa da geleneksel teslim sistemleri baz alınarak geliştirilen listeler EPY'nin yenilikçi özellikleri göz önüne alındığında EPY ile uyumlu değildir. EPY projelerinde faktörlerin proje başarısı üzerindeki etkisini değerlendirebilmek için EPY'ye özel bir KBF listesine ihtiyaç vardır. Bu çalışma EPY ilkelerinin güncel inşaat projelerinde benimsenme durumunu, bu ilkelerin sektörün sıklıkla karşılaştığı süreç ve takımla ilgili problemler üzerindeki etkisini incelemeyi ve EPY projelerine yönelik bir KBF ön listesi hazırlamayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda belirlenen hedefler şunlardır: inşaat projelerinde sıklıkla karşılaşılan takım ve süreçle ilgili problemlerin ve bu problemler ile güncel inşaat uygulamalarında karşılaşılma durumunun belirlenmesi; güncel inşaat uygulamalarında EPY, YBM ve EPY takımı ile ilgili karakteristiklerin benimsenme durumunun belirlenmesi; ve sırasıyla EPY, YBM ve EPY takımı ile ilgili faktörlerin proje başarısının elde edilmesi üzerindeki öneminin belirlenmesidir. Yapılan derinlemesine literatür taraması ile takım ve süreçle ilgili problemleri ve EPY, YBM ve EPY takımı ile ilgili karakteristikleri içeren listeler oluşturulmuştur. Hazırlanan bu listeler ilk iki hedef doğrultusunda EPY ve YBM uzmanları ve/veya bu konuda yayınları olan akademisyenler ile çevrimiçi anket ve mülakat çalışmaları yapılmıştır. Diğer hedefler doğrultusunda EPY ve YBM uzmanları ve/veya bu konuda yayınları olan akademisyenler ile 4 turluk 3 grupta delphi yöntemi çalışmaları yürütülmüştür. Derinlemesine literatür taraması, çevrimiçi anket ve mülakat çalışmaları ile delphi metodundan elde edilen veriler çalışmanın hedefleri doğrultusunda 4 farklı kategoride değerlendirilmiştir. İlk olarak, EPY, YBM ve EPY takımı ile ilgili karakteristiklerin benimsenmesi ile problemler üzerinde doğrudan bir ilişki bulunamamış olsa da takımla ilgili problemlerle karşılaşılma sıklığının süreçle ilgili problemlerden daha seyrek olduğu ortaya çıkmıştır. Anket bulguları sonucunda sözleşmesel EPY özelliklerinin iş birliği ile ilgili prensiplere göre daha sınırlı uygulandığı ortaya çıkmıştır. Takımlar entegre bir şekilde çalışmaya teşvik edilse de gerekli sözleşmesel ortam sağlanmadıkça entegrasyon seviyesi ve entegrasyonun süreç üzerindeki etkisi sınırlı kalacaktır. Ayrıca efektif olmayan takımlar ile diğer problemler arasında güçlü bir ilişki ortaya çıkmıştır. Takım entegrasyonunu arttırarak proje ekiplerini daha verimli hale getirmeyi hedefleyen EPY'nin yaygın kullanımı yaygın problemlerin etkisini azaltacaktır. Bunun yanı sıra, anket ve mülakat sonuçları doğrultusunda YBM ile ilgili özelliklerin benimsenme oranlarının yüksek olduğu ve YBM sürecinin EPY'nin uygulanması için önemli bir itici güç olduğu ortaya çıkmıştır. İkinci olarak, Delphi yöntemi çalışması ile EPY ile ilgili KBF'ler belirlenmiştir. Belirlenen KBF'ler listesinde EPY sürecinin iş birliği ile ilgili ana özelliklerinin proje başarısına etki edebileceğini göstermiştir. Üçüncü olarak, YBM ile ilgili KBF'leri Delphi yöntemi ile ortaya çıkarılmıştır. YBM ile ilgili KBF'ler YBM sürecindeki organizasyonel yapının ve yönetimsel özelliklerin önemini vurgulamıştır. Son olarak, EPY takımı ile ilgili KBF'ler belirlenmiştir. Belirlenen KBF'ler takımların oluşturulmasının ve iş birliği içinde çalışmasının proje başarısı üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. 3 farklı kategoride elde edilen KBF'ler tek bir listede toplanarak EPY projelerine yönelik bir KBF ön listesi hazırlanmıştır. Sonuç olarak, elde edilen bulgular YBM'nin doğru bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli olan organizasyonel yapıyı ve EPY'nin iş birliği ile ilgili özelliklerinin önemini vurgulamıştır. YBM iş birliği sürecinde etkin bir şekilde kullanılabilirken her iki sistemin de verimli bir şekilde uygulanabilmesi için takım içi ilişkilerin güçlendirilmesi, iletişim engellerinden kurtarılması, takımın entegrasyonunun teşvik edilmesi ve takım içindeki farklı disiplinlerin uzmanlık alanlarından faydalanmak gerekmektedir. Hazırlanan KBF ön listesi, YBM, EPY ve proje takımı arasındaki karşılıklı ilişkiyi yönetimsel, organizasyonel, sözleşmesel ve iş birliği üzerinden göstermektedir. Hazırlanan KBF ön listesi, EPY ve YBM projelerinin benimsenmesinde ve uygulanmasında dikkate alınabilecek faktörleri içermektedir. Faktörlerin eksiksiz uygulanması proje başarısının elde edilebileceği anlamına gelmemektedir. Her proje başarı üzerinde değişen seviyelerde etkisi bulunan çeşitli kaynaklardan ve birbirine bağlı aktivitelerden oluşmakta olduğundan bu KBF'ler süreç üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilme ihtimaline rağmen, proje çıktısını tek başına etkileyemezler. Yeni sistemlerin de etkisiyle proje dinamikleri sürekli bir şekilde değişmektedir. Değişen koşullar ve projelerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak projeye özgü olarak zaman içinde listeye çeşitli eklemeler, düzeltmeler ve/veya çıkarmalar yapılabilir. Son olarak, KBF ön listesi EPY ve YBM sistemlerini benimsemeyi planlayan paydaşlar için bir ön kontrol listesi olarak ve benzer konuda akademik çalışma yapan akademisyenler ve araştırmacılar tarafından kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Unless project teams are efficient, construction projects can encounter many problems and obstacles in the process. Project delivery systems (PDS) determine the relationships of project stakeholders and their engagement time. Traditional PDS in the construction industry (CI) are well-known with their adverse effects on the process and the team, which have become the chronic problems of the industry due to excessive use of traditional contracts. Many reasons especially technological advancements like BIM (Building Information Modeling), and demand for more reliable PDSs have led CI professionals to search for alternative and effective ways to collaborate. AIA (the American Institute of Architects) introduced the IPD (Integrated Project Delivery) to respond to the demand and need in the CI. IPD can contribute the CI by eliminating/minimizing the obstacles that prevent team integration. IPD principles have taken their place in the current practices of construction projects, with the effect of same motivations that led to the emergence of the IPD in the first place. Projects are fundamental elements for organizations to cope with competitive market conditions. Various systems, like CSFs (Critical Success Factors), have been developed to evaluate and estimate the projects' outputs appropriately. Although various CSF lists have been prepared in construction projects, the lists prepared for traditional PDSs are not compatible with the IPD because of the different characteristics of the IPD. An IPD-specific CSF list covering the BIM and IPD team aspects is needed to reveal the level of importance of the factors on achieving project success. This dissertation aims to investigate the adoption status of IPD principles in current construction projects, examine the impact of these principles on the process and team-related problems frequently encountered by the industry, and prepare the CSFs preliminary list for IPD projects. With this aim, the following objectives have been adressed: to determine the process and team related problems of the CI and examine their occurrence in construction projects; to determine the adoption of the IPD, BIM and IPD team characteristics in construction projects; and to determine the adoption of the IPD, BIM and IPD team characteristics in construction projects, respectively. With the in-depth literature review, team and process-related problems and characteristics related to IPD, BIM, and IPD teams have been examined. In line with the first two objectives, online questionnaire surveys and interviews have been conducted with IPD and BIM experts and/or academics having publications on related subjects. Furthermore, for the accomplishment of the objectives 3, 4 and 5, the 4-round and 3 group Delphi method has been performed under 3 different category as IPD, BIM, and IPD team-related factors with IPD and BIM experts and/or academics having publications on the related topic. The data obtained from the online questionnaire survey, interviews and the delphi method have been evaluated in 4 different categories based on the objectives of the research. First of all, the findings revealed that the frequency of encountering team-related problems is less frequent than process-related problems. There is strong correlation between ineffective teams and other problems. Furthermore, according to the online questionnaire survey and interviews results, it has been revealed that the adoption status of BIM-related characteristics is high, and BIM is an essential driver for the adoption and implementation of IPD. The CSFs preliminary list has been further developed based on the findings of the 4 round and 3 group delphi surveys covering the aspects of IPD, BIM, and IPD teams. The prepared list has revealed the collaboration-related characteristics of IPD, administrative issues and organizational needs for BIM implementation, and team environment among the main CSFs. The CSFs preliminary list includes the factors that can be taken into account in the adoption and implementation of IPD and BIM projects. The complete application of these factors does not mean that project success can be achieved. Although these CSFs preliminary list may contribute to the process, they cannot influence the projects' output alone as each project consists of several sources and interconnected activities that have varying levels of impact on success. Project dynamics are constantly changing with the effect of new systems. Various additions, corrections, and/or removals can be made to the list over time, taking into account the changing conditions and the needs of projects. These CSFs preliminary list can be used as a preliminary checklist for the stakeholders who plan to adopt the IPD and BIM, and for academics and researchers in the relevant field.