Eğitim harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi: OECD ülkeleri örneği
The relationship between educational expenditures and economic growth: The case of OECD countries
- Tez No: 720225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİCRAN SEREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ülkelerin neredeyse varoluşlarından bu yana önemle üzerinde durduğu konuların başında gelen eğitim; bireyin, toplumun ve sonuç olarak ulusların gelişebilmesi ve ilerleyebilmesi bakımından büyük öneme sahiptir. Eğitilmiş insan gücü olarak adlandırılabilecek beşeri sermayenin gelişimi, eğitimle mümkün olmakta ve bireylere özel fayda sağlamanın yanında, toplumsal açıdan da pek çok fayda sağlamaktadır. Bu nedenle ülkelerin eğitime yaptıkları yatırım ve harcamalar ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin incelenmesi, ülkelerin yararına olmaktadır. Bu çalışmada OECD ülkelerinde, eğitim harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi, 1995-2018 dönemi için Yumuşak Geçişli Panel Regresyon (YGPR) modeli kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre eğitim harcamalarının eşik değerinin %4,1412 olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla eğitim harcamaları bu eşik seviyesinin altında gerçekleştiğinde ekonomik büyümeyi negatif etkilemekte, eşik seviyesinin üzerinde gerçekleştiğinde ise pozitif etkilemektedir. Bu nedenle, eğitim harcamalarındaki artışın ekonomik büyümeyi olumlu etkileyebilmesi için söz konusu ülkelerin eğitim harcamalarına daha fazla kaynak ayırması ve buna dair stratejiler geliştirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of knowledge that comes from the topic of the countries first existence to this day; is a big factor of helping the individual, society and of course the nations to move forward. Educated human power is well known as human capital development, special help and treatment give to the individuals is also a good use socially. For this reason, the relationship between economic growth and the investments and spending on education by the nations being reviewed is beneficial for the countries. In this study, the relationship between educational spending and economic growth in OECD countries is examined by using Panel Smooth Transition Regression (PSTR) model for period 1995-2018. Obtained findings shows the education spending threshold level to be %4.1412. Therefore, if the educational spending is below the threshold level it affects the economy in a negative way and if it is above the thresold level it will affect it in a positive way. So in that case, if the countries want the increase in educational spendings to help the economic growth positively, they would need more and better sources and strategies as well.