Comparative analysis of transcriptome profiles during early leaf development in Iza (Triticum monococcum ssp monococcum) wheat
Iza (Triticum monococcum ssp monococcum) buğdayının erken yaprak gelişim sürecindeki transkriptom profillerinin karşılaştırılmalı analizi
  1. Tez No: 720226
  2. Yazar: YUNUS ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET ZENCİRCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN SELÇUK ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Changing climate conditions has negative effects on the growth of plants through stress effects they create. There is an increasing need for varieties that perform better performance under adverse environmental conditions. DNA / RNA marker selection has become a promising approach to accelerate breeding application. Leaf development: in particular, it directs metabolic processes via its morphology and anatomy structure, and directly affects the yield of the plant by photosynthetic activity. Bread wheat ancestor Iza (Triticum monococcum ssp. monococcum), which has a higher yield compared to bread wheat in terms of cultivation in nutrient-poor soil, will provide conserved genetic mechanisms that will help us understand the developmental process about resistant to adverse conditions. Molecular information to be obtained at this stage will help us in developing molecular markers that can be used in studies of yield increase. Our general hypothesis in the dissertation is that in Triticum monococcum ssp. monococcum species, the active genes in the developmental mechanism of the plant from juvenile stage lead to the metabolic activities of the plant in the late stages and grain yield is directly related to these genetic arrangements in the early process. The study focused on peroxisome biogenesis and metabolism genes so far. They showed varied expression patterns in comparative developmental stages in the transcriptome analysis of some creals. The study covered the analysis of the data sets that obtained from the developmental stages over 100 RNA-seq libraries. The peroxisome metabolism genes were categorized into 21 different categories to reveal their association with growth and development. Catabolism of polyamine harbored very interesting story that has not been addressed before. The expression patterns of BADH and CAT genes were verified by qRT-PCR. In addition, peroxisome fission genes were screened under drought stress. PEX11C and CAT have shown consistent upregulation under drought stress, in terms of bioinformatics and, were confirmed by qRT-PCR.
Özet (Çeviri)
Değişen iklim koşulları, yarattıkları stres etkileri ile bitkilerin büyümesi üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Olumsuz çevre koşullarında daha iyi performans gösteren çeşitlere artan bir ihtiyaç vardır. DNA / RNA markör seçimi, ıslah uygulamasını hızlandırmak için umut verici bir yaklaşım haline geldi. Yaprak gelişmi: özellikle morfolojisi ve anatomik yapısı ile metabolik süreçleri yönlendirir ve fotosentetik aktivite ile bitkinin verimini doğrudan etkiler. Besin yönünden fakir topraklarda, ekimi açısından ekmeklik buğdaya göre daha yüksek verime sahip olan ekmeklik buğday atası Iza (Triticum monococcum ssp. monococcum), olumsuz koşullara dayanıklılık konusundaki gelişim sürecini anlamamıza yardımcı olacak korunmuş genetik mekanizmalar sağlamaktadır. Bu aşamada elde edilecek moleküler bilgiler, verim artışı çalışmalarında kullanılabilecek moleküler belirteçlerin geliştirilmesinde bize yardımcı olacaktır. Tezdeki genel hipotezimiz, Triticum monococcum ssp. monococcum türleri, bitkinin erken gelişim döneminden itibaren gelişim mekanizmasında yer alan aktif genler, daha sonraki aşamalarda bitkinin metabolik faaliyetlerine yön verir ve tane verimi erken süreçte ki bu genetik düzenlemelerle doğrudan ilişkilidir. Çalışmamızda peroksizom biyogenezi ve metabolizma genlerine odaklandı. Bazı genlerin transkriptom analizinde karşılaştırmalı gelişim aşamalarında çeşitli ifadelenme örüntüleri gösterildi. Çalışma, 100'ün üzerinde RNA-seq kütüphanesinin gelişim aşamalarından elde edilen veri setlerinin analizini kapsamıştır. Peroksizom metabolizma genleri, büyüme ve gelişme ile olan ilişkilerini ortaya çıkarmak için 21 farklı kategoride sınıflandırıldı. Poliamin katabolizması, daha önce ele alınmamış ilginç bir hikaye ortaya koydu. BADH ve CAT genlerinin ekspresyon örüntüleri, qRT-PCR ile doğrulandı. Ek olarak, peroksizom fisyon genleri kuraklık stresi altında taranmıştır. PEX11C ve CAT, biyoinformatik açısından kuraklık stresi altında tutarlı bir artan regülasyon göstermiştir ve qRT-PCR ile doğrulanmıştır.