Simetrik aralıkta tanımlı bernsteın tipli bazı operatörlerle yaklaşım
Approximation with some bernstein-type operators defined in symmetric interval
- Tez No: 720247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE GÖNÜL BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
İlk bölümde; tezde kullanılan önemli teorik bilgiler verilmiştir. Sonraki bölümde; Bernstein polinomlarıyla yaklaşımın önemli özellikleri bir ve iki boyutlu fonksiyonlar için verilmiştir. Daha sonra bir ve iki değişkenli q-Bernstein polinomları ile yaklaşım ve p,q-Bernstein polinomlarının temel özelliklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; genelleştirilmiş Bernstein-Schurer operatörü ile genelleştirilmiş Bernstein-Schurer-Kantorovich operatörleri tanımlanarak bu operatörlerin Korovkin teoreminin koşullarını sağladığı gösterilmiştir. Ayrıca her iki operatörün yaklaşım hızı hesabı süreklilik modülü yardımıyla araştırılmıştır. Dördüncü bölüm tezin uygulama bölümüdür. Bu bölümde grafik çizimleri ve hata hesabı nümerik olarak verilmiştir. Son bölümde ise tezin sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part; important theoretical information used are included. In the next section; important properties of the approach with one and two dimensional Bernstein polynomials are given. Then, the basic features of approximation by one and two variable q-Bernstein polynomials and p,q-Bernstein polynomials are given. In third part; generalized Bernstein-Schurer operator and generalized Bernstein-Schurer-Kantorovich operators are defined and it is shown that these operators satisfy the conditions of Korovkin's theorem. In addition, calculation of rate of convergence of both operators was investigated with the help of modulus of continuity. In fourth part is the application part of thesis. In this section, graphic drawings and error calculation are given numerically. In the last chapter, the results are given.