Talaşlı imalatta yalın üretim (5S) uygulaması kullanılarak süreç verimliliğinin artırılması
Increasing process efficiency with lean manufacturing (5S) application in manufacturing
- Tez No: 720246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ÇAKIR ŞENCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yalın üretim, verimliliği azaltan bütün unsurların ortadan kaldırılmasını veya en aza indirilmesini hedefleyen düşünce sistemidir. Yalın düşünce sistemi çalışma ortamının israflarını azaltarak yalın bir şekilde en az maliyet ile en verimli iş yapmayı hedeflemektedir. Yalın düşünce sistemi farklı yöntemler ile uygulanmaktadır. Bu çalışmada yalın üretim tekniklerinden biri olan 5S çalışması talaşlı imalat üretimi yapan firmanın takımhane kısmında uygulanmıştır. Firmanın takımhane bölümünün pilot bölge olarak seçilmesinin sebebi, talaşlı imalat için en önemli bölümlerden biri olmasıdır. Uygulama çalışmasına başlarken öncelikle, yalın üretim yöntemlerinden 5S'in eğitimi firmanın çalışanlarına verilmiştir. Pilot bölge olarak seçilen takımhanede 5S'in adımları sırasıyla uygulanmıştır. Ayıklama, düzenleme, temizleme, standartlaştırma ve disiplin adımlarından oluşan 5S yöntemi başarıyla uygulanmıştır. Bu adımlar uygulanırken kırmızı etiket, spagetti diyagramı gibi yöntemler kullanılmıştır. 2020 yılının son 5 ayında 5S çalışması yapılmış ve aynı yılın 5S uygulanmadan önceki ilk 5 ayı ile veriler kıyaslanmıştır. Yapılan bu iyileştirme çalışmaları sonunda yaklaşık olarak maliyet %66, hatalı kesici takım sebebiyle parça bozma oranı %78, makinelerin takımhaneden ekipman bekleme oranında %76, gereksiz hareket yükü %85 oranında iyileştirmeler tespit edilmiştir. 5S'in uygulanmasıyla birlikte üretilen ürün sayısındaki artış, ürün kalitesi ve müşteri memnuniyeti gibi olumlu etkileri olmuştur.
Özet (Çeviri)
Lean production is a system of thought that aims to eliminate or minimize all factors that reduce efficiency. Lean thinking system aims to do the most efficient work with the least cost by reducing the waste of the working environment. Lean thinking system is implemented with different methods. In this“5S”study, which is one of the lean manufacturing techniques, was applied in the tool house of the company that produces machining. The reason why the tool house section of the company was chosen as the pilot region is that it is one of the most important departments for machining. At the beginning of the implementation work, first of all, the training of“5S”, one of the lean production methods, was given to the employees of the company. The steps of“5S”were applied in the team house selected as the pilot region, respectively. The“5S”method, which consists of sorting, editing, cleaning, standardization and discipline steps, has been successfully applied. While applying these steps, methods such as red label and spaghetti diagram were used. The last 5 months of 2020 5S studies were carried out and the data were compared with the first 5 months of 2020 before the 5S implementation. As a result of these improvement studies, approximately 66% improvements in cost, 78% in parts deterioration rate due to faulty cutting tools, 76% in the waiting rate for equipment from the machine shop, and 85% in unnecessary movement load were determined. The increase in the number of products produced with 5S had positive effects such as product quality and customer satisfaction.