Grafik tasarımın geleceğinde yapay zekâ programları
Artificial intelligence programs in the future of graphic design
- Tez No: 720255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsanlık olarak 21. yüzyılda büyük teknolojik gelişmelere ve dijitalleşme serüvenine tanıklık etmekteyiz. Milenyumdan itibaren internet, günlük yaşamın önemli bir parçası haline gelmiştir. Bu gelişmelerin neticesinde imkânsız görünen teknolojiler gündelik hayatın bir bütünü olmuştur. Bugün dünya yeni bir teknolojik çağ yaşamaktadır ve bilgisayar teknolojisi sayesinde akıllı cihazlar günlük hayatın vazgeçilmez bir bütünü haline gelmiştir. Teknolojinin gelişiminin böylesine ivme aldığı bu zamanda, bilgisayar teknolojisini grafik tasarımdan ayrı tutmak mümkün değildir. Grafik tasarımı doğrudan ilgilendiren bilgisayar teknolojisi olan yapay zekânın da geliştirilmesiyle grafik tasarım ve tasarımcıları doğrudan etkileyen bir durum meydana getirmektedir. Geleceğin dünyasında yapay zekâ, insanlık için kaçınılmaz bir bütünü olacaktır. Bu tezde ise geleceğin teknolojisi olan yapay zekâ teknolojisi ile grafik tasarımın kesişen noktaları tespit edilip incelenmiş, avantaj ve dezavantajları belirlenip gösterilmiş ve yapılan analizler sonucu olarak, sonuç ve öneri verilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, grafik tasarım ve yapay zekâ ile ilgili kavramların ne olduğuna ve tarihleriyle alakalı bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm olan en önemli bölümde ise, yapay zekâ ve grafik tasarım kavramların başlığı adı altında kesişen noktalar tespit edilmiş ve bulgular neticesinde açıklanmıştır. Üçüncü bölüm olan son bölümde ise bulgulardan yola çıkılarak yapay zekânın avantajları ve dezavantajları ele alınıp bir sonuca varılmıştır. Bu sonuca istinaden bir öneri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As humanity, we are witnessing great technological developments and digitalization adventure in the 21st century. Since the millennium, the internet has become an essential part of daily life. As a result of these developments, technologies that seem impossible have become a whole of daily life. Today, the world is living in a new technological era and smart devices have become an indispensable part of daily life thanks to smart devices. At this time when the development of technology has gained such momentum, it is not possible to separate computer technology from graphic design. With the development of artificial intelligence, which is a computer technology that directly concerns graphic design, it creates a situation that directly affects graphic design and designers. In the world of the future, artificial intelligence will be an inevitable whole for humanity. In this thesis, the intersection points of artificial intelligence technology, which is the technology of the future, and graphic design are determined and examined, the advantages and disadvantages are determined and shown, and the results and suggestions are tested as a result of the analysis. will be given. In the first chapter, information about graphic design and artificial intelligence concepts and their history is given. In the second part, the intersection points under the title of artificial intelligence and graphic design concepts, which is the most important part, were determined and explained as a result of the findings. In the last part, which is the third part, the advantages and disadvantages of artificial intelligence are discussed and a conclusion is reached based on the findings. Based on this result, a recommendation is presented.