Sanatın tüketim nesnesine dönüşümü: Milliyet Sanat Dergisi örneği
Transformation of art into consumption object: The case of Milliyet Sanat Magazine
- Tez No: 720313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KOÇ AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Art History, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye'de kültür-sanat dergileri, dönemsel koşullara göre sürekli bir dönüşüm içindedir. Boyut, sayfa sayıları, içerik, renk ve görsel kullanımı uzun soluklu dergilerde dahi sabit değil, zamanın gerektirdiğine uygun formlar kazanmıştır. Dergilerin tirajları hemen hemen her dönem düşük olsa da içerik dönüşümü var olan alımlayıcının değiştiğini göstermektedir. Tüketim kültürü ile tüm gündelik yaşam pratikleri değişmiştir. Bu araştırmanın amacı sanat özelindeki değişimin izlerini kültür sanat dergilerinin sayfalarında araştırmaktır. Sanat, toplumsal bilinç, algı, marjinallik, farklılık, zihni sorgulamaya sevk etmesi açılarından tarih boyunca en tepedeki yöneticiler için bir tehlike olarak addedilmiştir. Sanatın kontrol altına alınması, daha monoton ve avam kitlelerin yaratılması adına önemli bir adımdır. Dolayısıyla kapitalist dünya düzeniyle birlikte gelişen tüketim kültüründen sanat da payını almıştır. Bu çalışma sanat anlayışının dönüşümünü ortaya koymak, sanat kavramını irdelemek açısından önem taşımaktadır. Çalışmanın evrenini geleneksel okur kitlesini korumuş, Türkiye'de süreli yayım yapan, en köklü kültür-sanat dergilerinden Milliyet Sanat'ın 1980'den günümüz yani Şubat 2022 tarihleri arasında yayımlanan sayıları oluşturmuştur. 42 yıllık bu süreçte Milliyet Sanat'ın çıkardığı bu sayılar içerisinde ulaşılabilir, tirajı yüksek, değişimlerin ve geçişlerin yaşandığı yıllarda yayımlanmış, rastgele örneklem yöntemiyle seçilmiş 10 adet dergi çalışma örneklemi olarak belirlenmiştir. Bu dergilerin incelemesinde tüketim kültürünün etkisiyle birlikte kültür-sanatın kapsamı, içeriği ve niteliği değişime uğramış mıdır sorusuna yanıt aranmıştır. Çalışmada nitel ve nicel veri toplamaya uygun amaca yönelik kodların belirlenerek bulguların analiz edilebildiği içerik analizi yöntemi tercih edilmiştir. Elde edilen bulgular tüketim kültürünün toplumda yerleşmeye başladıkça kültür sanat dergilerinin içeriklerinin de buna paralel dönüşüme uğradığını göstermiştir. Popüler kültür ile hızlı tüketim alışkanlıkları arasında pozitif bir korelasyon olduğu sonucuna varılmış ve dergilerin içeriklerindeki dönüşüm ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Culture and art magazines in Turkey are in a constant transformation accordingly to the conditions of the period. Size, page numbers, content, color, and the use of visual elements are not fixed even in long-running magazines, their form has taken shape according to the necessities of the time. Although the circulation of the magazines is low in almost every period, the content transformation shows that the existing buyer has changed. The consumer culture has been effectively changing daily life practices. The purpose of this research is to find the traces of this change, specifically in the pages of the culture and art magazines. Throughout history, art has been regarded as a threat to the top executives in terms of social consciousness, perception, marginality, diversity, and awareness. Controlling the arts is an important step towards creating more monotonous and plebeian masses. Therefore, consumer culture that has been developed by the capitalist system has taken its toll on art. This study is important in terms of exhibiting the transformation in the understanding of art and examining the concept of art. The contents of this work were composed of Milliyet Sanat's issues between 1980 and February of 2022. Throughout the years it has been one of the most essential culture-art magazines in Turkey and has preserved its readership. Among the issues published in this period of 42 years, 10 issues with high sales numbers, published during the years of significant socio-economic changes, were selected by random sampling method. In the examination of these magazines, an answer is sought to the question of whether the scope, content, and quality of culture art have changed with the effects of consumer culture. In the study, the content analysis method, in which the findings can be analyzed by determining the purpose-oriented codes suitable for collecting qualitative and quantitative data, was preferred. The findings will reveal that as the consumption culture began to settle in the society, the contents of culture and art magazines underwent a parallel transformation. It was concluded that there is a positive correlation between popular culture and rapid consumption habits, and the transformation in the contents of the magazines was exhibited.