İnsansız hava araçlarının savaş ve muharebe sahasına etkisi; 2020 yılı Karabağ savaşı örneği
Effect of unmanned aircraft on war and battlefield; example of the Karabakh war 2020
- Tez No: 720314
- Danışmanlar: DR. TARIK AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezin amacı, İHA'ların konvansiyonel savaşlarda kullanımını ve günümüz muharebelerinde etkilerini incelemektir. Tezin cevabı aranan temel araştırma sorusu;“Günümüzün savaş ortamında İHA sistemlerinin muharebenin seyrini değiştirecek seviyede bir kuvvet çarpanı mıdır?”olarak belirlenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde günümüzde yaşanan örnekler bağlamından hareketle“Askeri harekâtın niteliğini ve icrasını etkileyen nasıl bir savaş ortamıyla karşılaşıldığı?”sorusuna incelenmiştir. İkinci bölümde insansız hava araçları tanımlanmış ve savaşın ortamına etkisi değerlendirilmiş, bu bağlamda tezin uygulama bölümünü içeren“Savaş ortamında İHA'ların kara unsurlarına taktik seviyede etkilerinin neler olduğu?”sorusuna cevap aranmıştır. Üçüncü bölümde SİHA'ların askeri harekâta asimetrik etki sağlayıp sağlamadığı? sorusuna cevap aramak maksadıyla Azerbaycan'ın Karabağ Savaşı örnek olay olarak incelenmiştir. Sonuç kısmında ise elde edilen tüm sonuçlar İHA'ların muharebe sahalarındaki etkileri kapsamında incelenmiş ve bu kapsamda çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the use of UAVs in conventional wars and their effects in today's wars. The basic research question sought to be answered in the thesis; It has been determined as“whether UAV systems have a force multiplier at a level that will change the course of the battle in today's war environment”The thesis consists of three parts. In the first chapter, based on the examples of today's experience,“What kind of war environment was encountered that affects the quality and execution of the military operation?”question was examined. In the second part, unmanned aerial vehicles were defined and their effects on the war environment were evaluated. The answer to the question has been sought. In the third part,“Whether UAVs provide an asymmetrical effect on the military operation in the example of Azerbaijan's Karabakh War?”The answer to the question has been sought. In the conclusion part, all the results obtained were examined within the scope of the effects of UAVs on the battlefields and inferences were made in this context.