Derin beyin stimülasyonu cerrahileri hedef noktalarından sentromedian çekirdek mikrocerrahi ve akmadde diseksiyon anatomisi; 3 D anatomik çalışma
Microsurgery and white matter dissection anatomy of centromedian nucleus as A target point of deep brain stimulation surgeries
  1. Tez No: 720351
  2. Yazar: ARDA TOPÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK CANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Sentromedian çekirdek (SMç) DBS cerrahilerinde sıkça kullanılmaya başlanmış anatomik hedef noktalarından biridir. Doğru lokalizasyon ile özellikle dirençli epilepsi sendromları ve Lennox-Gastaut sendromu gibi durumlarda yüksek başarı oranları bildirilmektedir. Doğru lokalizasyonun sağlanması doğru anatomik bilgi ile sağlanabilir. Amacımız DBS cerrahilerinin önemli hedef noktalarından biri olan ve günümüz Manyetik Rezonans Görüntüleme tetkikleri ile göstermenin oldukça zor olduğu SMç'nin mikrocerrahi ve akmadde anatomisini üç boyutlu olarak ortaya koymak, difüzyon tensor görüntüleme (DTG) ve fiber traktografi (FT) çalışmaları ve akmadde diseksiyon anatomisi yöntemleri ile SMç'nin bağlantılarını göstererek ilerde kullanılabilecek yeni tedavi modalitelerinin önünü açmaktır. Yöntem: Çalışma Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Laboratuvarı'nda gerçekleşmiştir. Çalışmada postmortem 10 adet Klingler yöntemi ile fikse edilmiş beyin spesmeni kullanılmıştır. Diseksiyonlar arasında %70 alkol solüsyonu içerisinde oda sıcaklığında muhafaza edilmiştir. Diseksiyonlar Zeiss OpMi-1® markalı cerrahi mikroskopta x4 x10 x40 büyütme dereceleri ile mikrocerrahi set (Rhoton disektörü, çeşitli boylarda metal ve tahta spatula, disektör, aspiratör ve dişsiz penset) yardımı ile yapılmıştır. Tüm diseksiyonlar Canon EOS 200D fotoğraf makinesi ile fotoğraflanmıştır. Çekimler 18-55 mm ve 100 mm (makro) objektif lensleri, ring flaş, tripod ve kızak kullanılarak stereoskopik çekim tekniği ile fotoğraflanmıştır. Bulgular: Sentromedian çekirdeğin mikrocerrahi anatomisini, akmadde anatomisini, bağlantılarını ortaya koymak amacı ile lateralden mediale, medialden laterale, superiordan inferiora ve posteriordan anteriora diseksiyonlar yapıldı. Tüm diseksiyonlar üç boyutlu olarak dijital fotoğraf makinesi ile fotoğraflandı. Talamusun intralaminar çekirdeklerinden olan SMç, tüm diseksiyonlarda gösterildi ve histolojik olarak teyit edildi. SMç'nin bağlantıları akmadde diseksiyonları ile gösterildi, DTG ve FT çalışmaları ile desteklendi. Sonuç: SMç DBS cerrahileri son dönemde sıkça kullanılmaya başlanmış ve başarılı sonuçlar elde raporlanmaya başlanmıştır. SMç'nin mikrocerrahi ve stereotaktik anatomisini bilmek DBS cerrahilerinin başarısının arttırılmasında çok önemlidir. Aynı zamanda SMç'nin bağlantılarını göstermek yeni tedavilere ışık tutacaktır. Biz de çalışmamızda SMç'ye hem mikrocerrahi anatomik yaklaşımları hem de SMç'nin akmadde yollarını ve bağlantılarını gösterdik. SMç'nin ve bağlantılarının bu kadar ayrıntılı olarak hem anatomik hem de traktografik olarak gösterilmesi yeni tedavi yaklaşımlarının önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Centromedian nucleus (CMn) is one of the anatomical target point that has been used frequently for deep brain stimulation (DBS) surgery. Especially for resistant epilepsy syndromes and Lennox-Gastaut syndrome high success rates were reported with accurate localization. Correct localisation can only be assessed with accurate anatomical knowledges. Our aim was to reveal the way for future new treatment modalities for the important target of DBS surgery, CM nucleus, by showing CM nucleus connections with white matter dissection technique and diffusion tensor imaging (DTI) with three dimensional microsurgical and white matter anatomy which is extremely hard to achieve with current magnetic resonance imaging studies. Materials and Method: The study was carried out at Yeditepe University Faculty of Medicine Neurosurgery Laboratory. In this study 10 postmortem cadaveric head specimens, fixated with Klingler method, are used. Between dissections specimens were preserved in %70 alcohol solution at room temperature. Dissections were performed with of Zeiss OpMi-1® surgical microscope x4, x10, x40 zoom by usage of microsurgical dissection set (Rhoton dissector, various sizes metal and wooden spatulas, dissector, aspirator and edentelous tissue forceps). All dissections photographed by Canon EOS 200D digital camera. Specimens were photographed with stereoscopic shooting technique using 18-55 mm and 100 mm (macro) objective lenses, ring flash, tripod and sled. Results: In order to reveal the microsurgical anatomy of the centromedian nucleus, white matter pathways and connections of the centromedian nucleus; dissections were performed from lateral to medial, from medial to lateral, from superior to inferior and from posterior to anterior. All dissections were photographed with digital camera as three dimensional. One of the thalamus intralaminar nucleus, centromedian nucleus, exposed in all dissections and confirmed histologically. Connections of CMn demonstrated with white matter dissections and confirmed by DTI and FT studies. Conclusion: Recently CMn DBS surgery is commonly used and successful results are reported. Mastering the microsurgery and stereotactic anatomy of CMn is very important in increasing the success of DBS surgeries. Also demonstrating CMn connections will lighten up the way for future treatment modalities. In our study, we showed both microsurgical and anatomical approaches to CMn, also the white matter pathways and connections of CMn and aimed to shed light on future treatments.