Şavşat yöresindeki büyük karnivorların fotokapan yöntemiyle tespiti ve popülasyon ekolojilerinin belirlenmesi
Detect of the large carnivore by camera traps and determination of population ecology in Şavsat district
- Tez No: 720387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL SÜEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma ile; Artvin İli, Şavşat İlçesi sınırları içerisinde 2 yıllık süreçte, 104 fotokapan istasyonu kullanılarak bazı büyük karnivorlardan ayı, kurt ve vaşak tespiti, aktivite desenleri, mevsimsel habitat kullanımı, dağılım alanları hakkında tespitler yapılmıştır. Çalışmada ayrıca büyük karnivor-İnsan çatışmaları ve alınacak önlemler hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Bu tez çalışmasında 42498 fotokapan gün sayısı ile 552872 fotokapan görüntüsü elde edilmiştir. Fotokapan istasyonlarından 6046 filtreli memeli hayvan kaydı tespit edilmiştir. Bu kaydın 2489 tanesi hedef türlere aittir. Yapılan bu çalışma ile alanın yaban hayatı çeşitliliği ve ekolojisi ortaya konmuştur. Çalışma alanında büyük karnivorlardan, ayıların aktivitesi ilkbahar mevsiminde başladığı, sonbahar mevsiminde maksimum seviyeye çıktığı ve kış mevsiminde minimum seviyede olduğu gözlemlenmiştir. Kurt ve vaşak ise yıl boyunca aktif oldukları tespit edilmiştir. Sonuç olarak; Büyük karnivorların varlığı o bölgenin biyolojik çeşitliliğinin bir ölçüsü olarak kabul edilir. Bu nedenle karnivor canlılar hakkında elde edilecek önemli bilgilerle ekosistemin korunmasına katkı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study use 104 photo traps stations to determinate of brown bear, grey wolf and Eurasian lynx from some large carnivores, activity patterns, seasonal habitat use, distribution areas of Şavşat District in the 2-year period. The study also assessed the large karnivor-human conflicts and precautions to be taken. In the study, it's get 552872 camera trap images in 42498 camera trap days. The images of 6046 is filtered mammal records detected from camera trap stations. It's see that 2489 of the camera trap records belong to the target species. The survey do that has revealed the diversity and ecology of the field. In this study explain the wildlife diversity and ecology of the area. In the study area, it's determine the brown bears activities start in the spring season, maximum level in the autumn season and at the minimum level in the winter. Grey wolf and Eurasian lynx were found to be active throughout the year. As a result; the presence of large carnivores is considered a measure of the biodiversity of that area. For this reason, the ecosystem will protect by important information about carnivorous creatures