Burdur yöresi Türk-İslam yapılarında süsleme sanatı
Art of decoration of Turkish-Islamic constructions in Burdur province
  1. Tez No: 72039
  2. Yazar: NİLÜFER ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN HANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
III ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BURDUR YÖRESİ TÜRK - İSLAM YAPILARINDA SÜSLEME SANATI Nilüfer ERKAN Danışman : Prof. Dr. Tahsin HANCIOĞLU 1998 -Sayfa 167 Jüri : Burdur yöresindeki Türk - İslâm yapılarından Kocaoda, Taşoda, Mısırlılar Evi, İncir Han, Susuz Han, Dengere (Bölmepınar) Camii, Ulu Camiin tarihleri, plân ve kesitleri, dış cepheleri, bugünkü durumları, kullanılan malzeme ve teknikleri ve konumuz olan süsleme özellikleri incelenmiştir. Bu yapıların yerleri ile ilgili saha taraması yapılmış, veriler yerlerinde incelenerek fotoğraf ile görüntülenmiştir. Sonuç olarak Burdur yöresindeki yapılardan Taşoda, Kocaoda, Mısırlılar Evi'nin restorasyonları yapılmıştır. Dengere (Bölmepınar) Camii ve Ulu Camii kullanıma açıktır. İncir Han ve Susuz Han'da kendi hallerine terk edilmiş olup yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis ART OF DECORATION OF TURKISH - ISLAMIC CONSTRUCTIONS IN BURDUR PROVINCE Nilüfer ERKAN Supervisor : Prof. Dr. Tahsin HANCIO?LU 1998 -Page Number 167 J lilt The historical background, plan and crossseclions, outer sides of the buildings, their present conditions, the material and the technique which were used and decoration whic his our main subject, of Kocaoda, Taşoda, Mısırlılar Evi, İncir Han, Susuz Han and Dengere (Bölmepınar) Camii, which are in Burdur Province and belong to Turkish - Islamic constructions, were obsorved and investigated. Field - scanning of the area in which the constructions took place was conducted and data were photographed by examining them at their original places. As a result, Taşoda, Kocaoda and Mısırlılar Evi, which are located in Burdur province, were restored. Dengere (Bölmepınar) Camii ve Ulu Camii are in use. It was observed that İncir Han and Susuz Han were left to their own fate and are in danger of collapse.