Yozgat ve çevresi tarihi yapılarındaki süslemeler
The decoration of historical structures of Yozgat and its district
- Tez No: 72040
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SADETTİN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Yozgat ve Çevresi Tarihi Yapı Süslemeleri Konulu Araştırmada, Bu gün ayakta kalan ve eski özelliğini koruyan bir kısım tarihi yapılar tesbit edilecek tek tek incelenmiştir. Yapı olarak, Yozgat evleri, Camiiler, Çeşmeler, Mezar taşlan ve diğer sivil yapılara yer verilmiştir. Yapı İçindeki ve üzerindeki süslemeler, motifler kullanılan malzemeler, kompozisyonlar konu edinilmiştir. Bu araştırmanın amacı, bugün sayıları gittikçe azalan ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelen bu yapılan gelecek kuşaklara tanıtmak ve bu yapılara sahip çıkmaktır. Türk kültür sanatının bu özgün ve anlamlı belgelerinin çok yönlü olarak araştırılıp tanıtılması kültürümüzün daha da güçlenmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRAC In 'the research of the decoration of historical structures of Yozgat and its district, some historical buildings which remain today and presene their old characteristics have been demonstrated and studied one by one. In stuctural way, in Yozgat and its district there arc houses, mosgucs, water fountains, tombstones and other civilian buildings. The decorations both inside and outside of thi buildings, motives, materials, technigucs and compositions have been subjected. The aim of the investigation is to preserve and introdure these buildings which arc dereasing in number and have a risk of vanishing to the next generation. investigating and introducing of the original and meaningful documents of the Turkish Culture art will support our culture to develop.