Farklı vulkanizasyon sistemlerinin EPDM kauçukların pişme etkinliğine, fiziksel ve dinamik özelliklerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of different vulcanization systems on the vulcanization effectiveness, physical and dynamic properties of EPDM rubbers
- Tez No: 720392
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, ısıya, ozona ve hava koşullarına yüksek dayanımından dolayı endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılan EPDM esaslı kauçukların, farklı pişirici sistemleri ile işlenmesinin vulkanize malzemenin fiziksel ve dinamik özelliklerine etkilerinin incelenmesidir. Son yıllarda, kauçuk formülasyonlarında yaygın olarak kullanılan sekonder amin grubu içeren bazı pişiricilerin, çeşitli ısıl ve/veya kimyasal parçalanma reaksiyonları ile zararlı nitrozamin bileşikleri açığa çıkardığı tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar, oluşan nitrozaminlerin, çeşitli hayvan türlerinde kansere neden olabileceğini gösterdiğinden insanlarda da potansiyel kanserojen oldukları düşünülmektedir. Bu nedenle, bu pişiricilerin kauçuk formülasyonlarında kullanılmaması veya belirli bir oranı geçmemesi istenmekte ya da alternatif pişiricilerin kullanımı önerilmektedir. Bu tez çalışmasında, EPDM kauçuk formülasyonlarında farklı pişirici sistemleri incelenirken non-nitrosamine ya da güvenli (safe yani zararlı bileşen çıkarmayan) kategoride değerlendirilen alternatif pişiriciler de denenmiş ve test edilmiştir. Elde edilen bulgular, alternatif pişiricilerin yaygın kullanılan konvansiyonel pişiriciler kadar aktif olmadığı ve aynı miktarda kullanılması durumunda, başlangıçta benzer fiziksel özellikler göstermesine rağmen, bu vulkanizatların farklı yaşlandırma süreçleri sonrası fiziksel özelliklerdeki değişiminin daha fazla olduğu belirlenmiştir. Formülasyonlarda miktar artışları yapılarak daha yüksek fiziksel kararlılığın sağlanıp sağlanmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis study is to investigate the effects of various vulcanization systems on the physical and dynamic properties of EPDM-based rubbers, which are widely used in industrial applications due to their high resistance to heat, ozone and weathering conditions. In recent years, it has been determined that some accelerators, which are extensively used in rubber formulations and consists of secondary amine groups, release harmful nitrosamine compounds via various thermal and/or chemical decomposition reactions. Studies have shown that nitrosamines can cause cancer in various animal species, therefore they are considered to be potential carcinogens in humans. Therefore, it is requested that these compounds not be used in rubber formulations or exceed a certain limit, or the use of alternative compounds is recommended. In this thesis, while different vulcanization systems were investigated in EPDM rubber formulations, alternative compounds, classified as non-nitrosamine or safe category, were also used and tested. According to the results, it was found that the alternative accelerator compounds were not as active as the commonly used conventional compounds and the loss in physical properties of such vulcanizates after different aging processes was higher than the conventional ones for the case of same using amount, although they exhibited similar physical properties at the beginning. It was also investigated whether higher physical stability was achieved by increasing the compound amount in the composition.