EPDM kauçuk karışımlarının kükürt vulkanizasyon sistemlerinde kullanılan hızlandırıcıların rheolojik ve mekanik özelliklere etkisinin incelenmesi
The effects of accelerators used in sulfur vulcanization systems EPDM rubber compound on rheological and mechanical properties
  1. Tez No: 561190
  2. Yazar: AYFER KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ TÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
EPDM kauçuk karışımlarında kükürt vulkanizasyon sistemlerinde kullanılan hızlandırıcıların rheolojik ve mekanik özelliklere etkisini incelenmiştir. Yapılan çalışmada kauçuk karışım reçetelerinde karbon siyahı, yağ, kükürt ve farklı gruplarda yer alan hızlandırıcılar ayrı karışım reçetelerinde sabit oranlarda kullanılarak rheolojik ve mekanik özelliklerin değişimi incelenmiştir. Aynı zamanda farklı hızlandırıcı gruplarında yer alan bu kimyasallardan farklı hızlandırıcı kombinasyonları oluşturularak kauçuk karışım reçeteleri hazırlanarak rheolojik ve mekanik özelliklerin değişimine etkisi değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre; Farklı hızlandırıcı gruplarında yer alan kimyasallardan oluşan kombinasyonlar oluşturularak hazırlanan karışım reçetelerinde en iyi kürlenme zamanı, ürün için istenilen fiziksel ve rheolojik özelliklerin optimium şekilde elde edildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of accelerators used in sulfur vulcanization systems EPDM rubber compound on rheological and mechanical properties were investigated. In the study, the results obtained by using carbon black, oil, sulfur and different group accelerators with fixed ratios mixture recipes in rubber compound recipes were compared. At the same time, different accelerator combinations were formed from these chemicals in different accelerator groups and rubber compound recipes were prepared to evaluate the effect of rheological and mechanical properties. According to the results of the study; It was observed that the best curing time and the desired physical and rheological properties for the product were obtained optimally in the mixture recipes prepared by creating combinations of chemicals in different accelerator groups.