COVID-19 pnömonisi ile yatan hastalarda prognostik nutrisyonel indeks-mortalite ilişkisi
The relationship between prognostic nutritional index and mortality in hospitalized patients with COVID-19 pneumonia
- Tez No: 720412
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AKKÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: COVID-19 seyrinde hastane başvuruları çok olması nedeniyle hastaların prognozunu gösterecek skorlama sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda hastaneye yatışı yapılan hastaların başvuru sırasında alınan rutin kan testleri içerisinde yer alan albümin ve lenfosit sayımı kullanılarak PNI skoru hesaplandı. PNI skorunun COVID-19 nedeniyle hastaneye yatışı yapılan hastaların prognozunu ve mortalitesini öngörme yetisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Mart 2020 ve Mart 2021 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine COVID-19 nedeniyle yatışı yapılan 18 yaş üzeri 173 hasta çalışmaya alındı. Hastaların rutin kan testleri ve Toraks BT görüntüleri değerlendirildi. Pnömonisi olan ve olmayan, servise veya yoğun bakıma yatırılan, taburcu edilen veya exitus olan hastalar şeklinde gruplandırıldı. Bu hasta grupları demografik verileri, laboratuvar sonuçları ve PNI skoru üzerinden karşılaştırıldı. Başvuru sırasındaki sonuçlara göre hesaplanan PNI skorunun yoğun bakıma yatış ve mortalite öngörme yetisi değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 53,9 olarak bulundu. Hastaların % 72,3'ünde pnömoni saptandı. Hastaların %26'sında yoğun bakım ihtiyacı gelişti. 27 hasta (%15,6) COVID-19 nedeniyle kaybedildi. PNI skoru pnömonili hastalarda (ort.
Özet (Çeviri)
Objective: Due to the fact that there are a lot of hospital applications in the course of COVID-19, scoring systems are needed to show the prognosis of patients. In our study, the PNI score was calculated using albumin and lymphocyte counts included in the routine blood tests taken during the admission of hospitalized patients. We aimed to investigate the ability of the PNI score to predict the prognosis and mortality of patients hospitalized due to COVID-19. Materials and Methods: 173 patients over 18 years old are included to the study between 2020 March and 2021 March. All these patients were admitted to Sutcu Imam University Medical Faculty Hospital due to COVID-19. Routine blood tests and Chest CT images of the patients were evaluated. The groups were grouped into patients with and without pneumonia, hospitalized in the ward or intensive care unit, discharged or exitus. The ability of the PNI score calculated according to the results at the time of application to predict hospitalization in intensive care and mortality was evaluated. Results: The mean age of the patients was 53.9 years. Pneumonia was detected in 72.3% of patients. The need for intensive care developed in 26% of patients. 27 patients (15.6%) were lost due to COVID-19. The PNI score was measured in patients with pneumonia (avg.