Investigation of performance properties of woven fabrics produced by recycled polyester yarns
  1. Tez No: 720430
  2. Yazar: SEMİHA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN SÜLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma kapsamında, %100 geri dönüşüm polyester ve klasik yöntemlerle elde edilmiş polyester atkı iplikleri kullanılarak farklı konstrüksiyonlarda üretilen dokuma kumaşların bazı performans özellikleri karşılaştırılmıştır.Bu amaçla, çözgü iplik cinsi, numarası ve sıklığı sabit tutularak, atkıda geri dönüşüm polyester ve klasik yöntemlerle üretilmiş polyester iplik kullanılarak üç farklı atkı sıklığında ve farklı konstrüksiyonlardaüretilen deneysel dokuma kumaşlarafiziksel özelliklerinin belirlenmesi amacıyla metrekare ağırlık (gramaj) ve kumaş kalınlığı ölçümleri yapılmıştır. Performans özelliklerinin belirlenmesi için kumaşlara boncuklanma, kopma mukavemeti, kopma uzaması, yırtılma dayanımı ve hava geçirgenliği testleri uygulanmıştır. Yapılan testler sonunda %100 geri dönüşüm polyester ve klasik yöntemlerle elde edilen polyester ipliklerin, dokuma kumaşların fiziksel ve performans özelliklerine olan etkisi araştırılmış ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, her iki grup atkı ipliği ile dokunan kumaşların gramaj, kopma mukavemeti ve boncuklanma dayanımları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmazken kumaşların kalınlık, kopma uzaması ve hava geçirgenliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Kumaşın yapısal özelliklerinden atkı sıklığının, örgünün ve bu faktörlerin kesişimlerinin deneysel kumaşların performans özellikleri üzerinde etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, some performance properties of woven fabrics produced in different constructions using 100% recycled polyester and polyester weft yarns obtained by classical methods were compared. For this purpose, square meter weight (grammage) and fabric thickness measurements were made to determine the physical properties of experimental woven fabrics produced in three different weft densities and in different constructions, using recycled polyester in the weft and polyester yarn produced by classical methods, by keeping the warp yarn type, number and density constant. In order to determine the performance properties, pilling, breaking strength, breaking elongation, tearstrength and air permeability tests were applied to the fabrics.At the end of the tests, the effect of 100% recycled polyester and polyester yarns obtained by classical methods on the physical and performance properties of woven fabrics was investigated and statistically evaluated. According to the results obtained from the study, there was no statistically significant difference between the weight, breaking strength and pilling strength of the fabrics woven with the weft yarn in both groups, while a statistically significant difference was found between the thickness, breaking elongation and air permeability of the fabrics. It has been observed that the structural properties of the fabric, weft density, knitting and the intersection of these factors have an effect on the performance properties of the experimental fabrics.