Çift özlü ipliklerden üretilen dokuma kumaşların boyama sonrası bazı performans özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some performance characteristics of woven fabrics produced from double yarn yarns
- Tez No: 607837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde, tüketiciden gelen talepler ve modanın da etkisiyle dış giyimde kullanılan kumaşlar, farklı tür lif içeren hibrit ipliklerden dokunmakta ve farklı renk, görünüm ve performans özelliklerine sahip kumaşlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Son yıllarda, tekstil ürünlerine farklı özellikler kazandırmak amacıyla geliştirilen bir iplik türü de özlü ipliklerdir. Özlü iplikler, yüksek elastikiyet özelliklere sahip denim kumaş üretiminde yaygın olarak tercih edilmektedir. Özlü iplikler, elastan gibi yumuşak veya Poliester, Poliamid gibi sert bir özden oluşan öz filamentlerinin, doğal veya sentetik esaslı kesikli kılıf lifleri ile kaplanmasından oluşmaktadır. Son yıllarda elastanın yüksek geri toplanma özelliğinden kaynaklanan bir takım problemlerin giderilmesi ve denim kumaşların geri dönüşüm davranışının iyileştirilmesi amacıyla çift özlü (dual-core) olarak adlandırılan yeni bir özlü iplik türü geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, üç farklı inceliğe (Ne 16/1, 20/1 ve 30/1) sahip ve T400/elastan öz filamentleri ve dış tabakasında pamuk kılıf lifleri bulunan pamuk çift özlü ipliklerden üç farklı kumaş sıklığında (20, 24 ve 30 tel/cm) elde edilen denim kumaşların boyama sonrasındaki bazı kumaş özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasında iplik özellikleri test edildikten sonra dokuma kumaşlar üretilmiş ve boyama ve terbiye işlemleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, özellikle son kullanıcının karşılaşacağı performansı belirlemek ve tüketicilerin kullanımını temsil etmek açısından boyalı kumaşlar üzerinde sıklık, gramaj, kopma, yırtılma ve dikiş kayma mukavemetleri, boncuklanma ve aşındırma direnci, boyut değişimi gibi fiziksel özellikler, hava geçirgenliği ve eğilme rijitliği gibi kumaş konforu ile ilişkili özellikler ile su, yıkama, ter ve sürtme haslıkları özelliklerinin değerlendirilmesine yönelik testler yapılmıştır. Tez çalışmanın sonucunda, atkı ipliği olarak kullanılan çift özlü ipliklerin iplik inceliği ile atkı sıklığı değerlerinin dokuma kumaşların performans özellikleri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Today, due to consumer demands and the effect of fashion, fabrics used in outerwear are woven from hybrid yarns containing different kinds of fibers and appear as fabrics with different color, appearance and performance characteristics. In recent years, a kind of yarn developed to give different features to textile products are core yarns. Core yarns are widely preferred in the production of denim fabrics with high stretch properties. Core yarns consist of coating core filaments of soft or stiff fibers such as Polyester or Poliamdie with natural or synthetic based staple fibers. In recent years, a new type of core yarn called dual-core has been developed to eliminate a number of problems arising from the high recovery property of elastane and to improve the recycling behavior of denim fabrics. In this thesis, three different fabric densities (20, 24 and 30 wires) of cotton double core yarns having three different fineness (Ne 16/1, 20/1 and 30/1) and having T400 / elastane core filaments and cotton sheath fibers on the outer layer. (cm) to obtain some fabric properties after dyeing of denim fabrics. After the yarn properties were tested in the thesis, woven fabrics were produced and dyeing and finishing processes were carried out. In this study, physical properties such as density, weight, tear, tear and shear slip strengths, pilling and abrasion resistance, size change, physical perforation and bending stiffness are associated with dyed fabrics, especially in order to determine the performance to be faced by the end user and to represent the use of consumers. properties, water, washing, sweat and rubbing fastness properties were evaluated. As a result of the thesis, it was determined that the yarn fineness and weft density values of the double core yarns used as weft yarns had an effect on the performance characteristics of woven fabrics.