Ada mikroşebekelerde paralel bağlı tek fazlı eviricilerin döngüde işlemci benzetimi
Processor-in-the-loop simulation of parallel connected single phase i̇nverters in islanded microgrids
  1. Tez No: 720439
  2. Yazar: MUHAMMED NURİ IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, ada mikroşebekelerde paralel bağlı tek fazlı eviricilerin aktif ve reaktif güç paylaşımına dayalı bir düşüm denetim yöntemi ve döngüde işlemci benzetimi (Processor-in-the-Loop, PIL) sunulmaktadır. Düşüm denetim yöntemi, paralel bağlı evirici tabanlı dağıtılmış üreteçlerin (Distributed Generators, DG'ler) kablosuz kontrolü için en uygun seçimlerden birisidir. Bununla birlikte, dağıtım hatlarının empedansı büyük ölçüde rezistif olduğundan, ada halindeki mikroşebekelerde geleneksel P-ω ve Q-E düşüm denetim yöntemi zayıf güç paylaşımı sağlamaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada, paralel çalışan tek fazlı eviriciler için P-E ve Q-ω düşüm denetim yöntemi seçilmiştir. Ayrıca bu eviriciler droop kontrolden elde edilen referans gerilimi takip edebilmek için bir akım kontrol döngüsü ve bir gerilim kontrol döngüsü bulundurmaktadır. Son olarak, paralel bağlı iki 2.5 kVA tek fazlı evirici arasındaki geleneksel ve iyileştirilmiş P-E ve Q-ω düşüm tabanlı aktif ve reaktif güç paylaşım performansını göstermek için PSIM ve PIL benzetim sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a droop control method based on active and reactive power sharing of parallel-connected single-phase inverters in islanded microgrids and a Processor-in-the-Loop (PIL) simulation is presented. The droop control method is one of the most suitable choices for wireless control of parallel connected inverter based Distributed Generators (DGs). However, since the impedance of distribution lines is highly resistive, the traditional P-ω and Q-E droop control method provides poor power sharing in islanded microgrids. Therefore, in this study, P-E and Q-ω droop control method has been chosen for single-phase inverters operating in parallel. In addition, under the control of these inverters, there is a current control loop and a voltage control loop in order to follow the reference voltage obtained from the droop control. In addition, these inverters have a current control loop and a voltage control loop in order to follow the reference voltage obtained from the droop control. Finally, PSIM and PIL simulation results are presented to demonstrate the traditional and improved P-E and Q-ω drop-based active and reactive power sharing performance between two 2.5 kVA single-phase inverters connected in parallel.