Munro perioperatif basınç yarası risk değerlendirme ölçeğinin geçerlilik ve güvenirliği
Validity and reliability of munro perioperative pressure injury scale
  1. Tez No: 720441
  2. Yazar: BANU ECE ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNEVVER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Munro Perioperatif Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeğinin geçerlilik ve güvenirliği 'nin Türkçe'ye uyarlanması ve 3S Ameliyathane Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği 'ne göre duyarlılık, özgüllük, tahmin etme değerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Metodolojik araştırmadır. Araştırma bir Üniversite Hastanesi'nin ortopedi vakalarının yapıldığı ameliyathane ve sonrasında hastaların takip edildiği ortopedi servisi ve anestezi sonrası bakım ünitesinde yürütüldü. Örnekleme 121 hasta alınmıştır. Veriler Sosyodemografik ve Klinik Özellikler Formu, Munro Perioperatif Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeğinin ve 3S Ameliyathane Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler, Kapsam Geçerlik İndeksi, Duyarlılık, Özgüllük, Tahmin Etme Değeri ve ROC Eğrisi ve Eğri Altında Kalan Alan değerleri ile analiz edilmiştir. Etik kurul, kurum ve hasta yakınlarından izin alınmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 52.22±19.65, kapsam geçerlilik indeksi 0.92'dir. Araştırmada Munro Perioperatif Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeğinin amaliyat öncesi, ameliyat sırası ve ameliyat sonrası kesme noktasının sırasıyla ≥9.50; ≥13.50; ≥3.50olarak belirlendi. Munro ölçeğinde ROC Eğrisi'nin AUC değerleri sırası ile 0.735, 0.748, 0.729 olarak bulundu. Munro ölçeğinin ameliyat öncesi, ameliyat sırası ve ameliyat sonrası duyarlılık oranları sırasıyla %76.2, %71.4 ve %80.9 iken Özgüllüğü %76.0; %76.0 ve %58.0 olarak belirlendi. 3S Ameliyathane Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği 0.731'dir. Sonuç: Munro Perioperatif Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeğinin basınç yarası riskini belirlemede“kabul edilebilir”ayırım gücüne sahipken, duyarlılık, özgüllük ve negatif tahmin etme değeri yüksektir.
Özet (Çeviri)
Validity and Reliability of Munro Perioperative Pressure Injury Scale Objective: It is aimed to adapt the validity and reliability of the Munro Perioperative Pressure Injury Risk Assessment Scale into Turkish and to examine the sensitivity, specificity, and predictive value of the 3S Operating Room Pressure Injury Risk Assessment Scale. Methods: It is methodological research. The research was conducted in the operating room of a University Hospital where orthopedic cases were performed, and in the orthopedic service and Post-Anesthesia Care Unit, where the patients were followed up afterward. Sampling included 121 patients. Data were collected using the Sociodemographic and Clinical Characteristics Form, the Munro Perioperative Pressure Ulcer Risk Assessment Scale, and the 3S Operating Room Pressure Sore Risk Assessment Scale. Data were analyzed with the Scope Validity Index, Sensitivity, Specificity, Predictive Value, ROC Curve, and Area Under the Curve values. Permission was obtained from the ethics committee, institution, and patient relatives. Results: Mean age of the patients was 52.22±19.65 and the content validity index thereof was 0.92. Preoperative, perioperative, and postoperative cut-off scores obtained from Munro Pressure Ulcer Risk Assessment Scale for Perioperative Patients were determined as ≥9.50, ≥13.50, and ≥3.50 respectively. AUC values of the ROC Curve on the Munro scale were found to be 0.735, 0.748, and 0.729 respectively. Preoperative, perioperative, and postoperative sensitivity rates with regard to the Munro scale were 76.2%, 71.4%, and 80.9% respectively, while the specificity values thereof were determined as 76.0%, 76.0%, and 58%. The 3S Operating Room Pressure Wound Risk Assessment Scale is 0.731. Conclusion: While the Munro Perioperative Pressure Ulcer Risk Assessment Scale has“acceptable”discriminating power in determining pressure ulcer risk, it has high sensitivity, specificity, and negative predictive value.