Karbon tetraklorür toksisitesi üzerine E vitamininin etkisi
- Tez No: 24408
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ONAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Glutatyon peroksidaz yapısında yer alan selenyum ve E vitamini membran lipidlerini peroksidasyona karşı koruyan önemli faktörlerdir. E vitamininin membran permeabilitesi üzerindeki etkisi konsantrasyonuna bağlı olmaktadır. Bu çalışmada, haftada iki kez olmak üzere iki ay süreyle balbci türü erkek farelere oral olarak verilen CCl4 ile karaciğerde fibroz doku oluşturulmuştur. II. gruba ise aynı doz CCU yanı sıra, 100 mg/kg/24 h E vitamini verilmiştir. Karaciğer dokularının histolojik olarak incelenmesinde CCU alan grupta fibrozisin oldukça yaygın olduğu saptanmıştır. Biyokimyasal olarak doku ve plazmada HPLC ile E vitamini AAS ile selenyum, nefelometrik olarak fibronektin ve RIA ile N-terminal prokollagen III peptid tayinleri yapılmıştır. Bulunan sonuçlar kontrol grubu verileri ile karşılaştırılmıştır. Kontrol grubu ortalama plazma E vitamini 0.276 u.g/ml, selenyum 0.350 ug/ml, fibronektin 85.000 |ag/ml ve kara ciğerde E vitamini 22.189 ug/gr, selenyum 28.087 u.g/gr,66 fibronektin 350.500 |ig/gr ve NPIIIP 0.490 U/gr olarak bulun muştur. E vitamini ve CCU alan grupta ortalama plazma E vitamini 0.842 ug/ml, selenyum 0.382u,g/ml, fibronektin 43.333 ^g/rnl ve karaciğerde E vitamini 24.332 ug/gr, selen yum 31.336 ug/gr, fibronektin 482.667u.g/gr, NPIIIP 0.560 U/gr olarak saptanmıştır. CCU alan grubun ortalama plazma E vitamini 0.296 u.g/ml, selenyum 0.295 ug/ml, fibronektin 32.500 jıg/ml ve kara ciğerde E vitamini 6.196 ug/gr, selenyum 18.149 ug/gr, fibronektin 887.857 |ig/gr, NPIIIP 0.714 U/gr olarak tespit edilmiştir. Karaciğer hastalıklarında genelde fibronektin değerleri an lamlı bulunmaktadır. NPIIIP fibroz göstergesi olarak kabul edilen bir parametredir. Bu çalışmada E vitamininin CCU etki sine bağlı karaciğer fibroz hasarındaki rolü; plazma ile doku, fibronektin ve NPIIIP değerleri kullanılarak araştırılmıştır. CCU alan her iki grupta kontrol grubuna göre plazma fibronektin değerleri düşük, doku fibronektin değerleri yüksek bulunmuştur. Gene CCU alan her iki grupta NPIIIP değerleri doku ve plazmada daha yüksek olarak saptanmıştır. Özellikle E vitamini eksikliğinde fibronektin ve NPIIIP değerlerindeki artış daha anlamlı bulunmaktadır. E vitamini ve selenyum farklı lokalizasyonlarda benzer etkiler göstermektedir. Bu yüzden67 hepatik nekroz ve fibroz doku oluşumunda E vitamininin rolü önemlidir. Sonuç olarak, normalde yetersiz beslenmede görülen E vitamini ve selenyum eksikliğinin karaciğer için bir risk oluşturduğu gösterilmiştir. Değişik patolojik durumlarda E vitamini ve selenyum mekanizmaları üzerinde yapılan araştırmalar daha yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Selenium, as a component of glutathione peroxidase and vi tamin E are important factors in the protection of membrane lipids against peroxidation. The effect of vitamin E on mem brane permeability appears to be concentration dependent. According to this study, liver fibrosis was induced in male balbci mice, by administration of CCU twice weekly, an oral dose of 1 ml/kg CCUfor 8 weeks. The second group of mice were given vitamin E (100 mg/kg/day) with CCU in the same dose. Liver histology was markedly improved fibrosis when compared to mice treated with CCU only. We measured the concentration of vitamin E by HPLC, sele nium by atomic absorption spectroscopy, fibronectin by im- muno-nephelometry and the amino terminal peptide of type III procollagen by RIA in plasma and liver. And the results are compared with that of control groups. In the control group the mean levels of plasma vitamin E 0.276 fig/ml, selenium 0.350 ug/ml, fibronectin 85.000 u.g/ml and liver vitamin E 22.189 (ig/gr, selenium 28.08769 jıg/gr, flbronectin 350.500 ug/gr, NPHIP 0.490 U/gr. The dietary intake of vitamin E with CCU mean values of plasma vitamin E 0.842 ug/ml, selenium 0.382 ug/ml, fibro- nectin 43.333 |ig/ml and liver vitamin E 24.332 ug/gr, sele nium 31.336 ug/gr, fibronectin 482.667 |ig/gr, NPIIIP 0.560 U/gr. After administration of CCU, the mean concentrations of plasma1 vitamin E 0.296 u.g/ml, selenium 0,295 ug/ml, fibro nectin 32.5 u.g/ml and liver vitamin E 6.196 (ig/gr, selenium 18.149 ug/gr, fibronectin 887.857 ug/gr, NPIIIP 0.714 U/gr. Fibronectin has a high specificity and good positive predic tive value in distinguishing normal subjects and the subjects with liver disorders. NPIIIP may as well originate from pre- existent fibrils and therefore reflect fibrolysis. In the present study, the relationship of vitamin E supplementation and CCU induced hepatic injury has been investigated using plasma and tissue NPIIIP, fibronectin levels as an indicator of hepatic fibrosis. Both groups had lower plasma and higher tissue fibronectin values than controls. Plasma and tissue NPIIIP levels of study groups were significantly higher than those in the plasma and tissue of control subjects. And the positive relation has been observed among fibronectin and NPIIIP especially in vitamin E7Q deficiency. Selenium has a complex relationship with vitamin,E. The two exert similar in cells but via independent biochemical pathways and in different locations. Therefore, the vitamin E which probably play an important role in mechanism of fib- rogenez and hepatic necrosis. The results of the present study would indicate that patients who become nutritionally defi cient of selenium and vitamin E are at particular risk of de veloping hepatic fibrosis and cancer. Further investigations seem to be necessary in order to ob tain regulation mechanisms of vitamin E and selenium under normal and pathological conditions.